Doğa PEKSEVER
Diyet Kapımda Yönetici Diyetisyeni

Diyetisyen Doğa Peksever Mağusa KKTC doğumlu. Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetiki Hemodiyaliz Hastalarında Malnütriyon Riski ve Etkileyen Etmenler adlı tezini tamamlayarak 3.62 derece ile bitirdi. Ege Üniversitesi Hastanesi Endokrin, Diyaliz, Kalp Damar Hastalıkları, Onkoloji, Genel Cerrahi, Nöroloji, Çocuk ve Merkez Mutfakta, Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji ve KİT servisinde, İzmir Çiğli, Bornova ve Bayraklı Toplum Sağlığı Merkezi Obezite Polikliniğinde staj dönemini gerçekleştirdi. İnci Holding Maxion Wheelsde Mayıs-Ekim 2015 tarihleri arasında Sağlıklı Yaşam Projesinde proje diyetisyenliğini yürüttü. Şu anda Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik(Tıbbi Bitkilerin İnsanlar Üzerine Etkisi) ve aynı zamanda Ege Üniversitesi Kronik Hastalıklar Diyabet Destek programlarında çift dalda uzmanlık yapmaktadır. Diyet Kapımdanın kuruluşundan beri menü, porsiyon planlama, tarif geliştirme, aynı zamanda kişisel ve kurumsal beslenme danışmanlığı vermektedir.


Zehra DEMİR
İzmir Diyetisyeni

Üniversite öncesi eğitimini Alanya da tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümüne başladı. Eğitimi esnasında Hastalıklarda Beslenme Tedavileri, Toplu Beslenme Sistemleri ve Kilo Yönetimi alanlarında seminerlere katılarak Diyabet Diyetisyenliği, Sporcu Diyetisyenliği ve Kardiyoloji Diyetisyenliği sertifikalarını almaya hak kazandı, stajlarını tamamladı. Mezun olduktan sonra Bilkent Holding, Ted Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Beslenme departmanlarında yönetici olarak çalıştı. Toplu Beslenme Sistemlerinde Menü Planlama ve Kişiye Özel Beslenme Programı konusunda kendini geliştirmiş ve halen de geliştirmeye devam etmektedir. Şu anda Diyet Kapımda İzmir Franchisee sahibi olarak mutfak yönetimini ve üye takibini gerçekleştirmektedir.


Bensu BEKDEMİR
Ankara Diyetisyeni

Diyetisyen Bensu Bekdemir Ankara doğumlu. Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü Ege Üniversitesi Öğrencilerinde Görülen Ortoreksiya Nervoza (Sağlıklı Beslenme Takıntısı) Riski ve Etkileyen Etmenler adlı tezini tamamlayarak başarıyla lisans eğitimini tamamladı. TOBB ETÜ Hastanesi, Türkiye Jokey Kulübü Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi, Galatasaray Futbol Akademi, ÇAPA Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı, Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi, Ege Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji, Gastroenteroloji, Nefroloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Onkoloji, Genel Cerrahi, Nöroloji, Çocuk ve Merkez Mutfakta, Kaya İzmir Termal Otel, Bornova Toplum Sağlığı Merkezi Obezite Polikliniğinde staj dönemini gerçekleştirdi. İstanbul Sağlık ve Beslenme Bienali, Klinik ve İletişim Beceri Eğitimleri Kongresi, Kardiyoloji Diyetisyenliği Kursu ve daha birçok kongreye katıldı. Mezun olduktan sonra İstanbulda bir buçuk yıl boyunca ABBOT Nutrisyonda diyetisyen olarak ÇAPA Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji, Çocuk Nefroloji, Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Polikliniğinde çalıştı. Şu anda Diyet Kapımda Ankarada mutfak yönetimini yürütmekte, kişisel ve kurumsal beslenme danışmanlığı hizmeti vermektedir.


Zeynep ERTUĞRUL
Antalya Diyetisyeni

Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü Kalsiyum ve Obezite üzerine tezini tamamlayarak bitirdi. Bu süreç boyunca Kanser ve Beslenme, Böbrek Hastalıklarında Beslenme, Fiziksel Aktivite ve Beslenme,Ulusal Sağlıklı Yaşam sempozyum ve kongrelerine katıldı ve stajlarını tamamladı. Çağ Hastanesi, Başkent Üniversitesi Hastanesi ve Antalya Tıp Merkezi bünyelerinde klinik diyetisyen olarak görev aldı. Şu anda Diyet Kapımda Antalya mutfağında mutfak yönetimi ve üye takibini gerçekleştirmekte, ayrıca kişisel ve kurumsal beslenme danışmanlığı konusunda çalışmalarına devam etmektedir.


Gülce DEVECİLER
Denizli Diyetisyeni

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü tam burslu kazanarak başladığı eğitimini 2015 yılında bölüm ve fakülte 3. olarak başarılı bir şekilde bitirdi. Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Kıbrıs Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Ankara Ufuk Üniversitesi Rıdvan Ege Sağlık Araştırma ve Eğitim Hastanesi, Denizli Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde hastalıklarda beslenme, çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, özel durumlarda beslenme alanlarında staj dönemlerini tamamladı. Diyet Kapımda Denizlide toplu beslenme alanında çalışmalarını sürdürmektedir.


Şeymanur AKKURT
Kahramanmaraş Diyetisyeni

Diyetisyen Şeymanur Akkurt, üniversite öncesi eğitimini Kiliste tamamladıktan sonra Hasan Kalyoncu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne başladı. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü Fetal Orijinler Hipotezi konulu tez çalışmasını tamamlayarak iyi bir ortalama ile bitirdi. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dahiliye, Endokrin, Hematoloji, Onkoloji, Genel Cerrahi, Pediatri, Diyaliz, Kalp ve Damar Hastalıkları, Nöroloji, Dermatoloji ve Mutfak bölümünde; Gaziantep Çocuk Hastanesi, Es Mutfak Üniversite yemekhanesi ve NCR İnternational Hospitalde staj dönemini tamamladı. Şu anda Diyet Kapımda Kahramanmaraş mutfak yönetimi ve üye takibini sürdürmektedir.


Semra DEMİR
İzmir Diyetisyeni

Diyetisyen Semra Demir, üniversite öncesi eğitimini memleketi olan Alanya’da tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü başarıyla bitirdi. Ege Üniversitesi Hastanesi Nöroloji, Endokrinoloji, Kalp ve Damar Hastalıkları, Onkoloji, Diyaliz, Genel Cerrahi, Çocuk hastanesi ve Merkez Mutfakta, Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Hastanesi, İzmir Balçova Toplum Sağlığı Merkezi Obezite Polikliniğinde stajlarını tamamladı. Üniversite eğitimi sırasında Hastalıklara Beslenme Tedavileri, Toplu Beslenme Sistemleri ve Kilo Yönetimi alanlarında seminerlere katılarak Diyabet Diyetisyenliği, Sporcu Diyetisyenliği sertifikalarını almaya hak kazandı. Boş zamanlarında yüzme ve tenis sporları yapmakta, amatör olarak yemek fotoğrafçılığıyla ilgilenmektedir. Şu anda Diyet Kapımda İzmir mutfak yönetimini gerçekleştirmektedir.


Renim SÜSLÜ
Hatay Diyetisyeni

Diyetisyen Renim Süslü, üniversite öncesi eğitimini Hatayda tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü başarıyla bitirdi. Ege Üniversitesi Hastanesi Endokrin, Diyaliz, Kalp Damar Hastalıkları, Onkoloji, Genel Cerrahi, Nöroloji, Çocuk ve Merkez Mutfakta, Celal Bayar Hastanesi, Bornova Toplum Sağlığı Merkezi Obezite Polikliniğinde, Diyet Kapımda Merkez Ofiste menü planlama ve Diyet Kapımda İzmir Mutfakta staj dönemini gerçekleştirdi. Eğitimi sırasında Ege Üniversitesi 4. En Güzel Tat Yemek Yarışmasına katılarak 1.lik ödülünü kazandı. Şu anda Diyet Kapımda Hatay mutfak yönetimi ve üye takibini gerçekleştirmektedir.


Hazal TUTUMLU
Ankara Diyetisyeni

Diyetisyen Hazal Tutumlu 2015 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun oldu. Eğitim süresince TOBB ETU Hastanesi, Ankara Cebeci Çocuk Hastanesi, Dr Zekai Tahir Burak Hastanesi ve Başkent Üniversitesi Hastanesinde stajlarını tamamladı. Bu süreç boyunca Anoreksiyadan Obeziteye Yeme Bozuklukları, Sporcu Beslenmesi ile Çocuk ve Ergen Obezitesi sempozyum ve kongrelerine katıldı. 2015 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Beslenme Bilimleri programında yüksek lisans eğitimine başladı. Bu eğitim süresince kişiye özel beslenme, sporcu beslenmesi, kilo yönetimi ve toplum beslenmesi alanlarında kendini geliştirdi. Bir spor merkezinde diyetisyen olarak görev aldı. Şu anda kişisel ve kurumsal beslenme danışmanlığı konusunda çalışmalarına devam etmekte ve Diyet Kapımda Ankaranın dış pazarda danışmanlığını sürdürmektedir.


Ümit VAROL
Kocaeli Diyetisyeni

Üniversite öncesi eğitimini Kayseride aldı. 2014 yılında Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Diyabet üzerine tezini tamamlayarak mezun oldu. Öğrenimi boyunca Hastalıklarda Beslenme, Anne ve Çocuk Beslenmesi ve Kurum Beslenmesi stajlarını yaptı. Sporcu Diyetisyenliği, Diyabette Beslenme ve Ağırlık Yönetimi konulu sempozyumlara katıldı. Askerlik görevini yedek subay olarak Ankara GATAda yaptı. Buradaki görevi sırasında poliklinik ve Kalp Damar, Kardiyoloji, KBB, Dahiliye, Üroloji ve Genel Cerrahi kliniklerinde hizmet verdi. Sonrasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde kurum mutfağında yönetici diyetisyen olarak çalıştı. Şu anda Diyet Kapımda Kocaeli mutfak yönetimi ve üye takibini gerçekleştirmektedir.


Gülin KANAT
Bursa Diyetisyeni

Diyetisyen Gülin Kanat Bursa doğumlu. Üniversite öncesi eğitimini Bursada tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Diyabetik Hastalarda Yeme Bağımlılığının ve Duygusal Yemek Yeme Durumlarının Değerlendirilmesi adlı teziyle lisans eğitimini başarıyla tamamlandı. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünden 2016 yılında mezun olmuştur. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji, Dahili Hastalıklar, Gastroenteroloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Nefroloji, Diyaliz Merkezi, Yetişkin Onkoloji, Genel Cerrahi, Nöroloji, Pediatri ve Merkez Mutfakta, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Pediatrik Metabolizma Hastalıkları Servisinde, Bayraklı ve Narlıdere Toplum Sağlığı Merkezi Obezite Birimlerinde ve Sabri Ülker Gıda Araştırma Vakfında staj dönemlerini tamamladı. Aralık 2014- Mart 2015 SÜGAV yemekte denge, 2015- 2016 eğitim döneminde Kağıtları Topla Çölyaklılara Umut Sağla, Mart - Mayıs 2015 tarihlerinde Nestle İyi Beslen Mutlu Yaşa projelerinde çalıştı. Yaşlılarda obezite sıklığı ve obezitenin kardiyovaskuler risklerle ilişkisi ( 2012) ve toplumda yaşayan yaşlılarda sarkopeni sıklığı ve risk etmenleri ve depresyonla ilişkisi (2014) araştırmalarında gönüllü olarak çalıştı. Öğrencilik dönemi boyunca çocuk hastalıklarında beslenme, hastalıklarda diyet tedavileri ve klinik uygulamaları sempozyumlarına ve sporcu diyetisyenliği ve yeme bozukluğu diyetisyenliği kurslarına giderek belgelerini almaya hak kazandı. Şu anda Diyet Kapımda Bursa Franchisee olarak mutfak yönetimini ve üye takibini gerçekleştirmektedir.


Şilan ALTUNTAŞ
Adana Diyetisyeni

Diyetisyen Şilan Altuntaş üniversite öncesi eğitimini Mardinde tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü Diyabetik Hastalarda Yeme Bağımlılığının ve Duygusal Yemek Yeme Durumlarının Değerlendirilmesi adlı teziyle lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Ege Üniversitesi Hastanesi Nefroloji, Endokrin, Onkoloji, Kalp Damar Hastalıkları, Dahiliye, Genel Cerrahi, Nöroloji , Çocuk ve Merkez Mutfakta , Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde Çocuk Metabolizma Hastalıkları servisinde, Bornova Toplum Sağlığı Merkezi Obezite biriminde ve Sabri Ülker Gıda Araştırmalarında staj dönemini tamamladı. SÜGAV Yemekte Denge projesinde çalıştı. Temmuz Eylül 2016 tarihleri arasında Batı Anadolu Şirketler Grubunun sosyal sorumluluk projesi olan İyi Pazarlar projesinde İzmir, Aydın, Muğla illeri ve ilçelerinde proje diyetisyeni olarak çalıştı. Şu anda Diyet Kapımda Adana mutfak yönetimi ve üye takibini gerçekleştirmektedir.


Dilan KOYUN
Merkez Diyetisyeni

Diyetisyen Dilan Koyun İzmir doğumlu. Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunu. Yaz döneminde Diyet Kapımda’da ve Diyet Kapımda İzmir Gaziemir mutfakta gönüllü staj yaptı. Eğitimi boyunca, Dr. Behçet Uz Hastanesi’nde ve Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesinde ve Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk, Endokrin, Nefroloji, Kalp Damar Hastalıkları, Gastroenteroloji, Onkoloji, Genel Cerrahi, Nöroloji, Dahiliye ve Merkez Mutfakta, Bornova ve Buca Toplum Sağlığı Merkezi Obezite Polikliniğinde staj dönemini gerçekleştirdi. Eğitimi süresince Bariatrik Cerrahi diyetisyenliği ve karbonhidrat sayımı kurslarına, birçok seminer ve sempozyumlara katıldı. 2017 yılında mezun olduktan sonra Diyet Kapımda Merkezde menü ve porsiyon planlama ve tarif geliştirme alanında çalışmaktadır.


Nurcan Çelebi
Konya Diyetisyeni