• 5 yıl önce
  • 2092 Okunma
  • 0 Yorum

Adana Mutfağı

Adana yöresinin zengin bir mutfağa sahip olduğu kuşkusuzdur. Bunun en gözle görünür sebebi farklı kültürlerin etkisi altında kalmasıdır. Adana mutfağını ele aldığımızda  hamur işlerinin, etli yemeklerin hakim olduğunu görürüz. Adana mutfağında yemeklerin tadını daha da lezzetlendirmek amacıyla kullanılan nane, kırmızıbiber, sumak, kimyon gibi baharatlar sık tercih edilmektedir. Ana yiyeceklerde ekmek, yufka, hamur işleri ile Adanayla özleşen kebap hakimdir. Et yemekleri kadar ön planda olmasa da sebze yemekleri de tüketilir. Kuyruk ve iç yağı bu mutfakta sık kullanılır.

 

ADANA MUTFAĞININ VAZGEÇİLMEZLERİ

 

Adana Kebap

Adana'nın meşhur yemek listesini baş tacı şüphesiz adana kebaptır. Kebap önemli kılan özelliği makine kıymasıyla değil, zırhla doğranmış kuzu etinden yapılmasıdır. Hafif baharat eşliğinde kısık ateşte sabırla pişirilmeyi bekler. Yanına lezzetine lezzet katmak için adana usulü acılı ezme ve mevsim salata tercih edilir. Ama unutulmamalıdır ki bu tercihlerin arasında pilav yer almaz.

 

Adana Şalgam

Adana'nın en çok tüketilen içeceğidir. Adana'ya özgü olmasının sebebi acılı ve taneli olmasından ileri gelir. Hazır sanayi ürünlerinde taneleri bulamayabilirsiniz. Bu yüzden yerinde içilmesi önerilir. Kök sebze olan şalgam bir süre suda bekletildiğine rengini suya verir ve biraz beklendiğinde taneleri yumuşar. Acı sıvı eklenerek sevis edilir. Kebabın yanına yakışan bir içecektir.

 

İçli Köfte

Birçok yöre içli köfteyi kızartarak yapar Adana mutfağında ise haşlanarak pişirilir. Bu yüzden satın almak istediğinizde bulmanız güç olabilir. Tabi bunun yanında, dışında ince bulgurun et ve cevizle hazırlanması, iç harcının ise soğanla kavrulmuş kıyma, baharat ve yağdan başka bir besin maddesi kullanılmaması özgün olmasını sağlar.Tadı da elle yenerek çıkar.

 

Şırdan

Şırdan tamamen Adana mutfağına özgüdür. Sakatat sevenler için yanında acı biber turşusu ile yenilmesi ayrı bir zevktir. Şırdan dolması koyunun 4 midesinden biri olan şırdandan yapılır.Ve sıcak olarak tüketilir.

 

Bici Bici

Adana'nın en yerel tatlısı olarak bilinen bici bici sıcak havalarda tam anlamıyla bir kurtarıcıdır. Bici bici muhallebisi nişasta ve sudan yapılır, şekersiz olur. Küp küp kaselere koyulan bici bicilerin üzerlerine pudra şekeri ile gül suyu eklenir. Son olarak bici bici boyasıyla hazırlanmış karışım üstüne döküp servis edilir.

Stajyer Diyetisyen İzel Sönmez

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap