• 5 yıl önce
  • 1175 Okunma
  • 0 Yorum

Aşure

AŞURE

Muharrem ayının gelmesi ile her evde  bir telaş başlıyor. Bereketin sembolü olan aşure bu ayda bolca yapılır ve ne kadar çok malzemeden yapılırsa  o senenin o kadar bereketli  geçeceğine inanılır.

Enerji ve besin öğesi bakımından zengindir. Besin değeri  içerisine giren malzemelerle farklılık gösterse de aşure,  genel olarak kalorisi yüksek bir tatlıdır. Ancak yapmış olduğumuz aşureye şeker  yerine bal veya pekmez eklersek, hem kalorisini düşürmüş hem de rafine şeker tüketmemiş oluruz.

Aşurenin içerisine girebilen 15 çeşit tahıl, kuru ve yaş meyveler , yağlı tohumlar aşureyi  zengin vitamin ve mineral depolu tatlı haline getirir:

Nohut, kuru fasulye, fındık bitkisel protein içerir. Bitkisel proteinler,  büyümeyi ve gelişmeyi sağlar, hücresel yapıların meydana gelmesinde büyük rol oynar, hastalıklara karşı savaşan maddeleri bulundurur. Bu yüzden çocuklar ve yaşlılar için önemlidir. Ayrıca kurubaklagiller, incir, kuru kayısı, buğday yarması bol miktarda çözünmez  posa içerir. Posa barsak hareketlerini hızlandırdığı için kabızlık, hazımsızlık gibi problemlere iyi gelir.

 

Aşureye konan ceviz omega 3 yağ asitleriyle kan kolesterolünün düşmesine yardımcı olur, fındık çoklu doymamış yağ asitleri ve E vitaminiyle kalp-damar hastalıklarına yararlı besin öğeleri içerir.

 

 

Portakal, nar gibi bol meyve de aşure içerisine girdiği için C vitamini bakımından da zengindir. Nar en güçlü antioksidan meyvelerden bir tanesidir. Süslemek için kullandığımız tarçın; sindirim sistemini düzenler, kan şekerini kontrol altına alır.

 

 

Aşure tamamen tahıl, kurubaklagil ve meyvelerden hazırlandığı için hayvansal yağ veya kolesterol içermez. Yapımında kullanılan tüm besleyici malzemeler sayesinde  B2, B1, C, A vitamininin yanı sıra bol miktarda demir, çinko, fosfor, kalsiyum ve sodyum içermektedir. Bitkisel protein kaynağı da olan aşure, vücudun ihtiyacı olan protein, yağ ve karbonhidrat öğelerini karşılar. Enerji ihtiyacı fazla olanlara, emziren anneler için süt yapımına yardımcı olur.

Herkesin eve yaptığı aşurenin yaklaşık 200 gramlık bir porsiyonu 350-400 kalori içerir. Bu kaloriyi azaltmak ve aşureyi daha sağlıklı hale getirebilmek için yapılabilecek en güzel değişiklik, şeker yerine bal veya pekmez konulması olacaktır.

 

Diyet Kapımda Stajyer Diyetisyeni

Esra Kırlı

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap