• 5 yıl önce
  • 10673 Okunma
  • 6 Yorum

Bitter Çikolata


NEDEN BİTTER ÇİKOLATA?

Çoğu insanın keşke hiç bitmese dediği besinlerin belki de en başında gelen, her yaştan tüketici tarafından zevkle tüketilen popüler gıda ürünlerinden biridir çikolata. Mutlu ya da mutsuz her anımızın eşlikçilerindendir kendileri. İçerdiği maddelerin çeşit ve miktarına göre bitter, sütlü, beyaz çikolatalardan siz olsanız hangisini seçersiniz? Benim tercihim tabiki bitter… Buyrun gelin nedenlerine hep birlikte bir göz atalım:

Kakao, Amerika ekvatoral yağmur ormanları kökenli Theobroma Cacao bitkisinin işlenmiş haline karşılık gelir.
Bitter çikolata yağ ve şeker eklenmiş kakao karışımını içerir. Bileşiminde en az %18 kakao yağı ve  en az %14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az %35 toplam kakao kuru maddesi içerir.

Çikolata Tipleri

İçermesi gereken en az toplam kakao kuru maddesi (%)

Kakao kuru maddesinin en az içermesi gereken kakao yağı (%)

Kakao kuru maddesinin en az içermesi gereken yağsız kakao kuru maddesi (%)

İçermesi gereken en az süt kuru maddesi (%)

Süt kuru maddesinin en az içermesi gereken süt yağı (%) İçermesi gereken en az süt yağı ve kakao yağı toplamı (%) Bileşimindeki kakao yağı yüzdesi (%)
Siyah Çikolata %35 %18 %14 ---- ---- ---- ----
Sütlü Çikolata %25 ---- %2,5 %14 %3,5 %25 ----
Beyaz Çikolata ---- ---- ----- %14

%3,5

---- %20

Bitter çikolata 300 den fazla bileşen içermektedir.Kafein, Teobromin Alkaloidi, Anandamit, Feniletilamin, Polifenoller gibi biyoaktif maddelerin yanında magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller de içerir. 

Bitter Çikolatanın Sağlık Üzerine Etkileri

Kalp Sağlığı: Kakao polifenolleri endotel Nitrik Oksit Sentaz aktivasyonu yoluyla Nitrik Oksit(NO) salınımını uyarır böylece endotelin korunmasını sağlar. Endotel sağlığının korunması 

aterosklerozun önlenmesi için oldukça önemlidir.

Trombosit Fonksiyonu: Yapılan bazı çalışmalar ile kakaonun trombosit inhibitör özelliklerinin olduğu gösterilmiştir. 100 g bitter çikolata verilen sağlıklı gönüllülerde trombosit yağının azaldığı, beyaz ya da sütlü çikolata alımından sonra aynı etkinin gözlenmediği görülmüştür.

Kan Basıncı: Flavanol bakımından zengin kakao ürünlerinin Nitrik Oksit konsantrasyonunu artırıp kan dolaşımında belirgin düzelmeler sağladığı gösterilmiştir. Bitter çikolata ve beyaz çikolata tüketimini karşılaştıran bir çalışmada bitter çikolatanın kan basıncını düşürücü etkisi gözlemlenirken beyaz çikolatanın herhangi bir etkisi görülmemiştir.

Kan Lipit Profilleri: Japonya’da yapılan bir çalışma hiperkolestrolemik hastalarda flavanolden 

zengin kakaonun plazma LDL(kötü huylu kolestrol) seviyesini ve okside LDL’yi düşürdüğü ve HDL(iyi huylu kolestrol) serum konsantrasyonlarını arttırdığını göstermiştir.

İnsülin Direnci: İnsülin hassasiyeti kısmen insulin aracılı nitrik oksit salınımına bağlıdır. Bu yüzden flavanoller ve diyetsel antioksidanlar insulin direncini nitrik oksit(NO) biyoyararlığını iyileştirerek azaltabilir.

Cilt Dostudur: Flavanoid bakımından zengin çikolata cildi UV ışınlarından koruma özelliğine sahip antioksidanlar içerir.

Ruh Halimize İyi Gelir: Feniletilamin ve serotoninin salgılanmasında etkili olan çikolata tam bir mutluluk kaynağıdır.


Bu kadar övdük ama her güzel şeyde olduğu gibi bitter çikolatanın da fazlası zarar maalesef.. Oldukça yüksek yağ  ve şeker içeriğine sahip olan mevcut ticari çikolatalar çok yüksek enerjiler içermektedir. Bu sebep ile tüketilirken obezite, diş çürükleri, diyabet gibi hastalıkları tetikleyen yüksek şeker miktarı göz önünde bulundurulmalıdır.
 En az %60 kakao içeren ürünlerin günde yaklaşık 10 gramının (2 kare parça) bir meyve değişimi yerine tüketilmesi uygundur…


 Esra UĞURLU

Diyet Kapımda Merkez

Stajyer Diyetisyen

Yorumlar (6)

5 yıl önceBüşra Özdemir

Ellerinize sağlık harika bilgiler var bundan sonra daha çok severek yiyebilirim

5 yıl önceDeniz

Benim canım arkadaşımm. Her zamanki gibi bilgilerini çok güzel anlatmışsın emeğine ve emeğinize sağlık daha devamını da bekleriiiz..

5 yıl önceFatoş

Çok faydalı bir blog olmuş teşekkürler bilgilerinizi paylaştığınız bizi bilgilendirdiğiniz için

5 yıl önceYasin ened

Sayın esra uğurlu yazınızı okudum teşekkür ederim çok sevdiğim çikolata gönül rahatlığıyla yiyeceğim

5 yıl önceezgi

Çok faydalı bir yazı olmuş

5 yıl önceMuharrem Suna

Çok faydalı bir içerik ellerinize sağlık

Yorum Yap