• 5 yıl önce
  • 1319 Okunma
  • 0 Yorum

Chia Tohumu

M.Ö 3500’lerden beri bilinmekte olan ve Aztekler tarafından da kullanılan chia tohumu günümüzde popüleritesi artan gıdalar arasında yer almaktadır.

 

Chia tohumu Salvia hispanica adlı bitkiden elde edilmektedir. Kendine has bir tadı olmadığı için yiyecek ve içeceklere rahatlıkla eklenerek tüketilebilmektedir.

 

 

Chia tohumu protein, yağ, vitamin, mineral, antioksidan, lif, omega-3 yağ asidi bakımından zengindir.

 

Bir yemek kaşığı (10 gr) chia tohumu 49 kkal, 4.2 gr karbonhidrat, 1.7 gr protein, 3 gr yağ ve 3.4 gr lif içermektedir.

 

100 gr Chia tohumu 34-40 gr lif içermektedir. Bu miktarın büyük bir bölümü çözünmeyen lif özelliğindedir. Bundan dolayı da tokluk hissini ve bağırsak çalışmasını arttırır. Chia tohumu iyi sindirilebilirlik özelliğinin yanı sıra iyi nitelikli bir protein kaynağı özelliği taşımaktadır. 100 gr Chia tohumu 17 gr protein içermektedir. Chia tohumunun lipid içeriği  % 25 ile %40 arasında değişmektedir. Toplam lipitlerin % 60’ını omega-3, %20 sini omega-6 yağları oluşturmaktadır.

 

Araştırmalara göz atalım:

 

Farelerde yapılan araştırmalara göre chia tohumu halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi düşürürken iyi kolesterol olarak bilinen HDL’yi yükselttiği gözlenmiştir.

 

Chia verilen fare gruplarında kan glukoz seviyeleri daha düşük bulunmuştur. Bu farelerde kontrol grubuna göre bağırsak kas tabakasının kalınlığı daha yüksek bulunmuştur.

 

Yapılan başka bir araştırmaya göre chia tohumu karaciğer yağlanmasını azaltıcı rol üstlenmektedir.

 

Ca ve K miktarı önerilen düzeydedir bu yüzden yüksek kan basıncı kontrolünde yararlı olduğu düşünülmektedir.

 

 

Chia tüketmeli miyim?

 

Chia tohumu tokluk hissini arttırması, kan şekeri ve kan lipid profilini geliştirmesi sebebiyle sağlıklı beslenme için önerilmektedir.

 

Chia tohumunu nasıl tüketebilirim?

 

Sabah kahvaltınızda süte, müslinize, omletinize, öğle ve akşam yemeklerinizde yoğurdunuza, ara öğünlerinizde ise meyve ve süt ürünlerinize ekleyerek tüketebilirsiniz.  

 

 

Stj Dyt Aybüke Menet

Stj Dyt Aykız Menet

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap