• 5 yıl önce
  • 3427 Okunma
  • 0 Yorum

Diyetisyenden Diyetin Tanımı

Nedir DİYET?

Ne yazık ki bizler diyeti tatsız, tuzsuz, yağsız beslenme ve sadece ağırlık kaybetmek için yapılan beslenme listeleri olarak algılıyoruz. O yüzden öncelikle ‘’diyet’’ kelimesini ele almak gerekir. Latinceden dilimize geçen diyet aslında kişiye özgü beslenme veya beslenme şekli olarak algılanmalıdır.

 

Diyet kişiye özeldir. Düşünüldüğü gibi ‘’diyette her şey yasak’’ değildir. Önemli olan kişilerin sağlık durumlarına ve kişisel özelliklerine göre hangi besinden ne kadar miktarda ve nasıl  tüketmeleri gerektiğini bilmeleri ve ona göre beslenmeleridir. Yani ‘’Diyette yasak yoktur.’’ doğru porsiyonlarda ve doğru şekilde uygulanan yasaksız diyet vardır.  

 

Birçok ürün diyet veya sağlıklı olarak adlandırılabilir. Fakat bu besini biz fazla miktarda tüketirsek o besinin de fazlası bedenimiz için sağlıklı nitelikte olmayacaktır. Başka bir açıdan bakacak olursak birimizin bedeni için sağlıklı olan bir ürün başka birimizin bedeni için sağlıklı olmayabilir.

 

Somut örnek verecek olursak ‘’tam buğday ekmeği sağlıklı bir besindir.’’ Fakat üzerine her gün bolca şekeri yağı arttırılmış kakaolu fındık ezmesi ekleyip tüketirsek veya bir öğünde ihtiyacımızdan fazlasını tüketirsek sağlıklı besinimiz artık sağlıklı bir besin değildir. Başka bir açıdan yaklaşacak olursak tam buğday ekmeği böbrekleri iyi çalışan bir birey için sağlıklı iken böbrek yetmezliği olan bir birey için sağlıklı değildir.

 

Bu yüzden de sağlıklı besleniyor/diyet yapıyor olabilmek için önce kendi bedenimizi tanımalı ve kendimiz için sağlıklı olanı doğru porsiyonlarda tüketerek; bedenimizi keyifle beslemeliyiz.

 

Diyetisyen Doğa Peksever

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap