• 5 yıl önce
  • 1263 Okunma
  • 0 Yorum

Egzersiz ve Daha Fazlası: Pilates

   ‘’10 derste farkı hissedeceksiniz, 20 derste farkı göreceksiniz, 30 derste yepyeni bir vücudunuz olacaktır.’’

 

Pilates’in yaratıcısı Joseph Hubertus PILATES, bu ölümsüz sözüyle Pilates’in ne kadar etkili bir egzersiz ve tedavi yöntemi olduğunu anlatmıştır aslında.

 

Sistemin temeli olarak kabul edilen 6 prensip bulunmaktadır. Bunlar; Nefes, Konsantrasyon, Merkez, Kontrol, Kesinlik ve Akıcı Harekettir. Pilates, hem zihinsel hem de bedensel kontrolü hedeflemektedir. Akıcı hareketler, nefes ve beden ile zihin kontrolünü de beraberin de sağlayarak düzenli olarak yapılan pilates, bedenin daha esnek, kontrollü ve konsantrasyonu daha yüksek olmasını sağlamaktadır.

 

 

Pilates sadece bir egzersiz olmaktan öte bedeninizi doğru kullanma kılavuzudur, rehabilitasyondur. Farkındalıklı ve bilinçli yaşamın öğretmenidir pilates bir anlamda. Örneğin; nefesi ve diyaframı doğru kullanmak, sadece nefesinizi ilgilendirmez. Sindirim sisteminizi düzenler, kadınlarda normal doğumu kolaylaştırır, stresten arınmanızı sağlar.

    

Düzenli olarak uzman eğitmenler gözetiminde yapılan pilates;

 

Kasların esneklik kazanmasını ve güçlenmesini sağlar. Esneklik kazanan vücut daha seri ve aktif hareket etmeye başlar.

Kan dolaşımını hızlandırır, damar tıkanıklığının önüne geçer ve kalp krizi riskini azaltır. Kan dolaşımının düzenli olması kalbin daha aktif ve verimli çalışmasını da destekler.

Vücudu stresten uzaklaştırır. Stresten arınan beden daha enerjik olur. Dolayısıyla stres kaynaklı rahatsızlıkların son bulmasına yardımcı olur.

Eklemlerin daha iyi çalışmasını sağlar. Kişinin daha kontrollü ve dengeli hareket etmesine yardımcı olur.

Omur sisteminde ki eğriliklerin zaman içerisinde düzelmesini sağlayarak kişinin duruşunu düzeltir. Omurga yapısının daha esnek ve sağlam olmasını sağlar.

   

Ancak her beden için pilatesin uygulanışında farklı destek ve çıkarımlar olabilir.  Soruna ve postüre göre değişen bu durumu ayırt edebilmek ve değerlendirebilmek, sadece uzman eğitmenlerle mümkündür. Bunun için bir uzman eşliğinde yapılması unutulmamalıdır.

 

 

Sağlıklı beslenme programız ile ideal kilonuza ulaşırken, pilates ile birlikte kas ağırlığınızı artırarak sıkılaşabilir dolayısıyla kalıcı kilo verme sürecini hızlandırarak sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

 

Pilates Eğitmeni

Ceren Meşe Ergezer

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap