• 5 yıl önce
  • 3515 Okunma
  • 0 Yorum

Frambuaz

Frambuaz olarak da bilinen ahududu, üzümsü meyveler grubunda yer alır. Kendine özgü aroma ve cezbedici rengi ile hepimizi baştan çıkarmaya yetiyor. Sadece meyve olarak tüketmediğimiz bu eşsiz meyvenin bir çok çeşidi bulunmakta reçeli,şurubu,dondurmuş haliyle bile çok lezzetli olan bu meyvenin yapraklarını kuru yada taze olarak çayınıza ekleyip harika ara öğün keyifleri yapabilirsiniz.

                         

Faydalarına gelecek olursak;

İçeriğinde bulunan antosiyanin hem ahududuya rengini vermekte hemde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Mevsiminde düzenli ahududu tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kardiovasküler ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Yapısında bulunan flavonlar ve en önemlisi ellagic asit anti kanserojen ve antioksidan etkiye sahiptir.Ellagic asit vücutta kansere neden olan kimyasalları inaktif hale getirerek antikanserojen etki göstermektedir.

 Ohio State Üniversitesince yapılan ve sonuçları Cancer Research Dergisi’nde yer alan çalışmaya göre siyah ahududu yemek borusu  kanserini önleyici etki göstermektedir. Çalışmada farelere  yemek borusu kanserini oluşturan NMBA maddesi enjekte  edilmiş ve gruplara ayrılan farelere, normal diyet ve normal diyetle beraber %5-10 oranında siyah ahududu verilmiştir. NMBA enjekte edilmeden önce ve sonra normal diyetin %5 ile %10’u arasında siyah ahududu verilen farelerde, kanser tümörlerindeki sayının, %39- 49 arasında azaldığı tespit edilmiştir.

Bunun yanında ellagic asit yaşlanmayı geciktirici etkilerde göstermektedir.(anti-aging etki)

Dr. Shibu Poulose, ahududu, dut, böğürtlen, çilek gibi orman meyvelerinin beyin hücrelerinin onarılmasına da yardımcı olduğunu belirtmektedir. Beyinde “mikroglia” denilen koruyucu hücreler, parçalanmış hücreleri ve atık ürünleri ortadan kaldırmakla görevlidir. Ancak yaşlanmayla birlikte bu hücreler görevini doğru şekilde yerine getiremezler. Dr. Poulose orman meyvelerinin hücrelerin temizleme fonksiyonunu onardığını, oksidatif bozulmalara ve inflamasyona karşı koruyucu etkisi olan bu tür meyvelerin, beyin hücrelerini de zinde tuttuğunu açıklamıştır. Siyah ahududu toplam ellagic asit oranı bakımından en yüksek içeriğe sahip olan meyvedir.

 Ahududu ve böğürtlenler her 100 g da 4-6 g lif içermektedir. Bu oran özellikle muz,armut ve elma gibi bir çok meyve türünden daha yüksektir. Yüksek miktarda lif alımının kolon kanseri ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki yaptıkları belirlenmiştir.

Dondurmaya işleme ve derin dondurma sırasında özellikle ahududularda ellagic asit miktarında %14-21 oranında azalma görülürken, toplam fenollerde önemli bir değişiklik oluşmadığı belirlenmiştir.

100 gr ahududu 52 kalori, 1,2 gr protein,0,65 gr yağ,6,5 gr lif, 40 mg kalsiyum,33 iu vitamin A, 26,2 gr vitamin C ve 0,69 gr demir içermektedir.

Diyet Kapımda İzmir Diyetisyeni

Hale PEKUZUN

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap