• 5 yıl önce
  • 4414 Okunma
  • 0 Yorum

Gıdaya Uygun Kaplar

Yemeklerin hazırlama, pişirme, saklama ve depolama aşamalarının ne kadar önemli olduğunu bilmekteyiz. Peki ya bu kapların hangileri sağlıklı?

PLASTİK

Gıda sektöründe plastiklerin kullanımı oldukça yaygındır. Kullanılan bu plastiklerin de hangi maddeden üretildikleri çok büyük önem taşımaktadır. Bazı tür plastik maddelerinin kullanımının güvenli olduğu kabul edilirken, bazılarının kullanımı sonucunda çeşitli sağlık problemlerinin meydana gelebileceği bilinmektedir.  Biz bu plastik malzemelerin güvenli olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Bu ayrımı yapabilmemiz için kullanılan plastiği niteleyen türde bir standart mevcuttur. Plastik malzemenin altına baktığımızda bir damga ve yazı görülmektedir. Bu o plastiğin hangi standarta ait olduğunu göstermektedir.

Resimdeki standartlar incelendiğinde ambalajlamada ve besin kabı kullanımında 1,2,4,5 tercih edilmelidir. Geri kalan 3,6,7 kanserojen etkiye sahip olan dioksin ve BPA içermektedir. Bunlar da yağ yapılı hormonları taklit ederek birçok biyokimyasal reaksiyonları başlatırlar.

Diyet Kapımda mutfağından her gün kapınıza gelen yemek kapları PP 5 maddesi yani polietilenden üretilmiştir. Bu madde hem ısıya dayanıklıdır hem de güvenilir sınıflandırma içindedir. Sıcak ve soğuk yemeklerin paketlenmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Mikrodalga fırınlarda kullanıma uygun olan bu ürün, sıcak ve soğuk, sıvı ve katı ürünlerin bir arada paketlenmesinde ürünlerin birbirleriyle etkileşime geçmelerini engeller.

Detox şişelerinde ise PET 1 maddesi kullanılmıştır. Bu maddeden yapılan ürünler tek kullanımlıktır ve gıdaya uygundur.

                                              

KAĞIT TÜREVİ MALZEMELER

Karton bardak, kağıt tabak, kağıt masa örtüsü gibi malzemeler % 100 selülozdan üretildiği takdirde sağlığa zarar vermez. Ayrıca doğada çözünebilme özelliği ile de çevre dostu ürünlerdir. Böylelikle ihtiyaçlarınızı giderirken, hem kendi sağlığınızı hem de doğayı korumanız mümkün olur.

                                                      

KÖPÜK MALZEMELER

Plastik bardaklara alternatif olarak görülen köpük bardağın ısıl dayanılıklığı plastiğe göre daha fazla olsa da gözenekli yapısı nedeniyle 100 derecedeki sıvılar polistren denilen kanserojen maddenin çözünmesini sağlar. Böylelikle monomerik madde yine sıvıya geçeceğinden insan sağlığı için tehlike oluşturur.

ALÜMİNYUM YEMEK KABI

Sıcak ve soğuk yemeklerin paketlenmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Mikrodalga ve konveksiyonel fırınlarda kullanıma uygun olan bu ürün, sıcak ve soğuk, sıvı ve katı ürünlerin bir arada paketlenmesinde kullanılır. Ancak yüksek ısıda (fırın,mikrodalga) su oranı yüksek olan gıdaların folyo içinde pişirilmesi sağlıklı değildir. Çünkü folyoyu oluşturan alüminyum metalinin bir bileşim halinde gıdada çözünmesi üzerine vücuda girmesi sonucunda vücutta metal birikimine sebebiyet vermektedir.

KARTON YEMEK KAPLARI

Taze, soğutulmuş, dondurulmuş gıdalar ve hazır yemekler için ideal bir ambalaj olan pişirilebilir karton yemek kapları, ısı ile mühürlenebilen film veya baskılı karton kapaklar ile sızdırmaz özelliği kazanan katma değeri yüksek gıda ambalajıdır.

Mikrodalga ve konveksiyonel (normal) fırınlarda ısıtma ve pişirme işlemleri için kullanılabilen karton gıda kapları bu yönden de sıradan ambalajlardan nitelik olarak ayrılır.

Doğal kağıt selülozu ve güçlü bir plastik polimer olan polyester kompozit ürünlerden üretilmiştir. Karton tabakların en büyük özelliği -40 derece ile +220 derece arasındaki sıcaklıklara dayanıklı ve uygun olmasıdır. 

Görüldüğü gibi birbirinden farklı gıda tüketim çeşitliliği ve gıda kapları bulunmaktadır. Araştırmalar ışığında en güvenli gıda kabı polietilenden yapılmış ısıya dayanıklı kaptır.

 

DİYET KAPIMDA STAJYER DİYETİSYENİ

HALE PEKUZUN

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap