• 5 yıl önce
  • 1008 Okunma
  • 0 Yorum

Hayatı Sindire Sindire Yaşayın

Hayatımızdaki rahatsızlıklar bazen günlük yaşamda çok fazla ciddiye alınmaz, belki çok da önemsenmez. Hatta farkına bile varılmaz. Halk arasında kabızlık olarak adlandırdığımız konstipasyon bu bahsettiğimiz rahatsızlıkların başında gelmektedir ve her yaşta her dönemde görülmektedir.

 

Kabızlık her yaşta ve dönemde görülebildiği gibi, dışkılamanın sıklığı ve hacmi de yine kişiden kişiye değişmektedir. Belirli bir sayısı olmamakla birlikte sağlıklı bir birey günde bir, haftada ise en az üç defa olmak üzere tuvalete rahat bir biçimde çıkabiliyorsa kabız olarak değerlendirilmez. Bundan daha seyrek dışkılama görülüyorsa kabızlık aranabilir. Yine hazımsızlık, karında şişkinlik ve gerginlik kabızlığın sık görülen belirtilerindendir. Aynı zamanda bağırsak hareketlerinde zorluk ve dışkılamanın ağrılı olması da kabızlığın habercisi olabilir. 

 

                                                               

 

Gündelik bir rahatsızlık gibi görünse de yaşamımızı sıklıkla etkileyen kabızlığın beslenmeden tutun da ciddi sağlık problemlerine kadar birçok nedeni vardır.

 

Beslenmeye bağlı nedenler;

- Yetersiz posa alımı

- Yetersiz sıvı alımı

- Uzun süre yağdan kısıtlı beslenme

- Aşırı alkol ve kafein tüketimi

- Beslenme düzeninin bozulması

 

                                                    

 

Diğer nedenler;

- Fiziksel aktivite azlığı ve uzun süre hareketsiz kalma

- Stres, depresyon

- Gebelik

- Yaşlılıkla bağırsak hareketlerinin zayıflaması

- Laksatif ilaçlarla bağırsağın tembelleşmesi

- İlaçların yan etkileri

- Hormonal değişimler

- Metabolik hastalıklar

- Gastrointestinal hastalıklara bağlı nedenler

- Tıkanıklığa neden olan bağırsak hastalıkları

 

ÖNERİLER

Kabızlığın belirtilerini azaltmak ve tekrarlamasını önlemek için en basitinden beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını değiştirmekle başlayalım. Kabızlığın yaşanmaması ve tedavisi için başvurduğumuz basit önerilerimiz şöyle:

 

 

* Güne 1 bardak ılık su ile başlayın

Gece boyu dinlenmiş olan bağırsakların gün boyunca sağlıklı ve rahat çalışabilmesi için uyanır uyanmaz 1 bardak ılık su ve yanında kuru erik, kuru kayısı, kuru incir gibi sindirimi kolaylaştıran bir meyve tüketin. Ayrıca  bu dönemde zeytinyağı tüketiminin de bağırsak hareketlerini kolaylaştırdığını söylemekte fayda var. (ancak yine de tükettiğinizin yağ olduğunu unutmayın. J)

 

* Suya doyun

Bağırsak hareketlerini artırmak için bolca su tüketin. Bu tüketiminiz mutlaka günde 2 litreyi aşsın. Su içme alışkanlığınız yoksa mutlaka su tüketimini hatırlatacak ve sevdirecek çözümler üretin.

 

 

* Zenginlik posada

Lif diye de bildiğimiz posa besinlerin sindirilmeden vücuttan atılan kısmıdır. Bağırsak hareketlerini ve su emilimini arttırdığından dışkılamayı kolaylaştırır. Bu yüzden kabızlığın önlenmesi ve azalması için posa içeriği yüksek gıdalarla beslenin. Özellikle haftada 2 kez kurubaklagil tüketmeye özen gösterin. Yine yüksek posa içeriği için ekmek ve makarna gibi ürünlerin tam buğday veya kepekli olanını tüketin, pirinç pilavı yerine hayatınızda bulgura yer verin.

 

 

*Taze Meyve Sebze

Meyve ve sebzeler de posa içeren besinlerdir. Yeterli posa alımı için günlük 4-5 porsiyon meyve sebze tüketmeyi ihmal etmeyin. Çiğ tüketeceğiniz sebze ve meyveleri kabuklu olarak tüketmenizde fayda var.

 

 

*Harekete Geçin

Günlük yaşamın durağanlığı ve fiziksel aktivitenin azalmasıyla birlikte bağırsaklar da zamanla bedene uyum sağlar ve tembelleşir. Bağırsak hareketliliği ve kabızlığın önlenmesi için kısa süreli bir yürüyüşle bile mutlaka hayatınıza hareket katmanız şart. Düzenli egzersizle kalın bağırsak hareketliliğinin de düzenli olacağını unutmayın.

 

 

 

 

*Bir Dosta Danışın: Probiyotikler

Probiyotikler bağırsaklarımızda bulunan ve vücudumuz için birçok işlevi gerçekleştiren (vitamin üretimi, bağışıklık vb) yararlı bakterilerdir. Kabızlıkta bozulmuş bağırsak hareketliliğini tekrar kazanmak ve kabızlığı önlemek için  kefir ve probiyotik içeren yoğurtlardan tüketerek doğal yollardan vücudunuza fayda sağlayabilirsiniz.

 

 

 

*Uzak Durun!

Düşük lif oranından dolayı şeker ve şekerli ürünleri, hazırlanması sırasında içeriğindeki liflerin çoğunu kaybetmesinden dolayı tüm işlenmiş ve hazır gıdaları ve bedeninizi susuz bırakan kahve, kola, çay gibi kafeinli ürünleri bu dönemde hayatınızdan uzaklaştırın.

 

 

 

*Bunları da unutmayın

Et ve süt grubu besinlerin yanında bağırsak sağlığı ve kabızlık yaşanmaması için posa içeren besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

 

Tek öğünde aşırı yemekten kaçının. Düzenli yemek yemek demek, düzenli sindirim demektir. Bunun için sık aralıklarla ve azar azar beslenin. (5-6 öğün)

 

Vücut fonksiyonlarınız belirli bir düzene alışmalıdır, bu yüzden tuvalete her gün belli saatlerde gitmeye özen gösterin.

 

2 haftadan uzun süren kabızlık durumlarında doktorunuza danışın. Ayrıca doktorunuz tarafından önerilmedikçe laksatif ilaç kullanımına başvurmayın.

 

Diyet KapımdaStajyer Diyetisyeni

Özlem Tarım

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap