• 5 yıl önce
  • 2385 Okunma
  • 0 Yorum

İtalyan Mutfağı

İTALYAN MUTFAĞI

İtalyan Mutfağı'nın tarihi çok eski kültürlere dayanır. Etrüksler, Romalılar, Fenikeliler, Gotlar, Seasenler, Normanlar, İspanyollar ve Avustralyalıların İtalyan Mutfağı'na etkisi büyüktür.

İtalya’nın coğrafi konumu ve iklimi yemek kültürünü derinden etkilemiştir. İtalya’da hakim olan akdeniz iklimi sayesinde buğday, üzüm, zeytin, mısır, pirinç, şeker pancarı, tütün, soya, ayçiçeği, patates, limon ve mandalina gibi bitkiler yetişmektedir. İtalya’nın en önemli üretim alanları ise zeytincilik, bağcılık, şarap ve peynirdir.

İtalya’nın olmazsa olmazı sızma zeytin yağıdır. İtalya’da zeytinyağının kullanılmadığı tek bir yemek dahi düşünülemez.

İtalya’nın bir diğer vazgeçilmezi ise İtalyan şarabıdır. İtalya’da şarap, günlük bir alışkanlıktır. İtalya’da şarabı bu kadar önemli kılan, şarap üretimi için çok önemli olan güneş, toprak, hava ve yağmur koşullarının tamamının uygun olmasıdır. Bu unsurlar bir araya gelince dünyanın en iyi şarapların İtalya’da üretilmesi kaçınılmaz olur.

İtalya’nın lezzeti dillere destan olan peynirlerinin tarihi çok eskiye dayanır. İtalya’da 400’den fazla peynir çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitliliğin sebebi  inek veya keçi sütü farklılığının yanı sıra doku, renk, koku ve baharatlardan kaynaklanır. Örneğin; Parmesan peyniri çiğ inek sütünden yapılan makarna ve salatalarda sıkça kullanılan bir peynirdir. Mozarella dişi manda sütünden elde edilir ve pizzanın vazgeçilmezidir.  Bunlar dışında fontina, pecorino, toscano, ricotto, provolone ve gorgonzola İtalya’nın tadına doyum olmayan peynirlerindendir.

İtalya’da kahvaltı daha çok geçiştirilen bir öğündür. İtalyanlar kahvaltıda ev yapımı ekmekler yada tramezzini yerler. Tramezzini üçgen tost ekmeğidir. Bunların yanında cappuccino yada espresso içilir. Mozarella , salam, domates ve fesleğen de kahvaltılarına eşlik eder. 

İtalyanlar için yemek yemek büyük bir keyiftir. Türklerin ana yemek olarak tükettikleri makarna İtalya mutfağında yemek öncesi başlangıç olarak yenilir. İtalyanlar ana yemek olarak et, tavuk veya balık tüketirler. Ana yemeğe uygun olarak hazırlanan sebze yemeklerini garnitür olarak tüketirler. Ardından meyve ile peynir ve en son olarak da tatlı tüketirler. 

 

İtalyan Mutfağı Spesiyalleri

Margarita Pizza

 İncecik pizza hamuru üzerine domates sosu ve domates ile mozarella peyniri ve fesleğen yapraklarının buluşması sonucu ortaya çıkan leziz İtalyan klasiğidir.

 

Lazanya

Taze hamur katları haline getirilen makarna arasına bolonez sos, peynir, kıyma ve üzerine beşamel sos ile yapılan çok lezzetli bir yemektir.

 

Carpaccio

Çok ince dilimlenen hardal sosu veya yağ ve limon sosu ile servis edilen çiğ sığır filetosudur. Carpaccio sık olarak roka, su teresi veya hindiba üzerine soğan, kapari ve parmesanla servis edilir.

 

Caponata

Kızartılmış ekmekle yenilen fırında pişirilmiş zeytinyağlı bir sebze yemeğidir.

 

Fettuccine

Genellikle krema ve mantarla yapılan bir makarna çeşididir.

 

Risotto

Pirincin nişastasını yayarak krema halinde kalmasına izin verilen lapa kıvamında kalması sağlanarak hazırlanan bir pilav türüdür.

 

Ravioli

Türk mantısına benzeyen fakat daha büyük ve dikdörtgen şeklinde kenarları tırtıklı bir yemektir.

 

Tortellini

Türk mantısına benzeyen bir makarna çeşididir. İçinde ıspanak, peynir veya mantar vardır.

 

Gnocchi

Patates un ile birlikte hamur haline getirilerek haşlanır ve genellikle domates sosu ile servis edilir.

 

Stramboli

Peynir ve domates sosu ile yapılan bol baharatlı bir pizza çeşididir.

 

Pansotti

Diğer makarna çeşitlerine göre daha büyük olan, içine ricotta peyniri yada ıspanak koyulan, hamurunda beyaz şarap bulunan bir çeşit makarnadır.

 

Bruschetta

Ekmeğin üzerine domates, peynir ve maydanoz gibi malzemeler koyup fırınlanan bir atıştırmalıktır.

 

Focaccia

Kuru domates, zeytin, biberiye, zeytinyağı ve sarımsak ile yapılan bir ekmektir.

 

Minestrone

Neredeyse tüm kış sebzelerinin kullanıldığı tavuk suyu ile yapılan bir çorbadır.

 

Tiramisu

Mascarpone peyniri, acı badem likörü, espresso ve kedi dili ile yapılan enfes tatlıdır.

 

Panna Cotta

İtalya’nın en lezzetli tatlılarından biridir. Kalın bir krema tabakası, yumurta sarısı ve bal ile yapılır.

 

Diyet Kapımda Kahramanmaraş Diyetisyeni

Şeymanur AKKURT

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap