• 4 yıl önce
  • 2387 Okunma
  • 0 Yorum

Kahve Tüketirken Dikkat!

   KAHVE 

Dünyada ve ülkemizde özellikle sıcak içecek olarak tüketimi son yıllarda gittikçe artan kahve, Rubiaceae familyasına ait olan ve 100 den fazla Coffea L. türüne ait küçük ağaçlarda bulunan tohumlardan elde edilir. 

Kahvenin Tarihçesi 
Yüzyılda Etiyopya (Habeşistan)’da Khaldi adındaki bir çoban tarafından keşfedilen, kırmızı meyve ya da çekirdekleri çiğnenerek tüketilen kahve; ilk kez 15.yüzyılda önce Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim döneminde İstanbul’a gelen Müslüman tacirler aracılığıyla tanınmıştır. Daha sonra da Yemen ve çevresinin Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı egemenliğine geçmesi (1532) ile liman ve ambarlarda kahve ticareti yapılarak Türklerin bu içecekle tanışması hız kazanmıştır.

Kahvenin Kimyasal Bileşimi 
Çeşitli Coffea türlerine ait çekirdeklerde kahveye karakteristik acılığını veren kafeindir. Kafein, bitkinin genç veya olgun yapraklarında da bulunmaktadır.
Kahvenin içerisinde bulunan kafeinin çocuk ve gençlerde uyku düzensizliğine sebep olabildiği, bellek ve öğrenme yeteneğini olumsuz etkilediği, fazla tüketilmesi halinde kalp atışlarını hızlandırdığı ve kan basıncını yükselttiği bilinmelidir. Kahvede bulunan kafein idrardan kalsiyum, magnezyum, potasyum ve klor atımını arttırmaktadır. Bu da en başta kemik sağlığını olumsuz etkileyip osteoporozu tetiklemektedir. O nedenle osteoporozu arttırmamak için kahvenin sütle birlikte tüketiminin gerekli olabileceği açıklanmaktadır.

Kahvenin Yararları

 

Antioksidan ve Antienflamatuvar ,Antikanser ,Antimikrobiyal  ve Antidiyabetik etkileri bulumaktadır.
Kahve tüketiminin; tip-2 diyabet,Alzheimer, Parkinson ve bunama (demans) gibi sinir sistemi hastalıkları ve siroz gibi karaciğer hastalıklarına ayrıca karaciğer ve kolorektal kanserlerine karşı koruyucu rol oynadığı yapılan çalışmalarca kanıtlanmıştır.

Kahvenin içindeki kafein; kan dolaşımından beyne geçerek norepinefrin ve dopamin salgısını artırır. Bu, kişinin bilişsel fonksiyonlarını artırarak, daha aktif, enerjik ve daha dakik olmasını sağlar. Özellikle bir fincan kahvenin, spordan ve masajdan yarım saat önce tüketimi; yağ hücrelerinin yakımını hızlandırdığı gibi egzersiz sırasındaki performansı artırarak egzersiz yapma süresini uzatır. Verimli bir egzersiz sağlaması ile kas gelişimine de yardımcı olabilir.

Tokluk süresini artırarak ve metabolizmayı hızlandırarak obezite üzerinde etkilidir.

!!!Kahvenin günde 7 fincandan fazla ve alkol veya sigarayla birlikte  alınımının mide aisidi miktarını  çok fazla arttığı görülmüştür. 

Kahvelerin ve Bazı içeceklerin Kafein Miktarları

 

 

 

 

 

 

1 fincan (200ml )Filtre kahve:135-200mg
1 fincan (60ml) Espresso:100mg
1 fincan (200ml) Cappucıno:100mg
1 fincan Hazır kahve:100mg
1 fincan Türk kahvesi:57mg
1 fincan (200ml)Kafeinsiz kahve:5mg
1 fincan (200ml) Demleme siyah çay:20-110mg
1 fincan(200ml) Sallama siyah çay:30mg
1 kutu(330ml)Soğuk çay:70mg

 KAHVE TÜKETİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?


Son günlerde kahve tüketiminin daha da artmasıyla doğru kahve tüketimine önem artmakta ve kilo alımını önlemek için önem arz etmektedir.Şekerli,şuruplu,tadlandırıcılı ve kremalı kahveler yerine filtre, americano, Türk kahvesi veya sütlü sade kahveleri tüketmemiz fazladan kalori alımımızı engelleyecek ve kan şekerimizin dengeli kalmasını sağlayacaktır.

 

 

 


Bazı kahveler ve kalori miktarları


Caffè Americano (Orta Boy): 15 kalori
Caffè Latte (Orta Boy): 228 kalori -16 gram şeker
Caffè Mocha (Orta Boy – Kremasız): 290 kalori  -25 gram şeker
Caffè Mocha (Orta Boy – Kremalı): 360 kalori-27.4 gram şeker
Cappuccino (Orta Boy): 140 kalori -12.5 gram şeker
Vanilla Frappuccino (Orta Boy – Kremalı): 430 kalori - 44 gram şeker
White Chocolate Mocha (Orta Boy – Kremalı): 440  kalori-49 gram şeker

Stj Dyt Zehra Nur  ERDOĞAN

Diyet Kapımda Merkez


 

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap