• 5 yıl önce
  • 3038 Okunma
  • 0 Yorum

 Kaliteli Anne Sütü için Top 5 Besin Grubu

Emzirme dönemi bebeğin sağlıklı gelişimi için en önemli dönemlerden biridir. Yeni doğan döneminde bebeğin beslenmesi bebeğin yaşantısında büyük bir etki yaratır. Bu dönemde anne sütü bebek için mucize bir besin kaynağıdır. Anne sütünün bebek gereksinimlerini karşılaması için yeterli ve içeriğinin kaliteli olması gerekmektedir. Anne sütünün içeriğini ise annenin tükettiği besinler belirlemekte ve annenin beslenmesinde esas amaç annenin temel gereksinimlerini karşılamak, besin deposunu dengede tutmak ve salgılanan sütün enerji-besin öğesi bakımından yeterli olmasını sağlamaktır.

 

1)Sıvı Tüketimi

 

Anne sütünü arttırmada ilk olarak sıvı tüketimini arttırılmalıdır.

                       

Sıvı alımı süt üretiminin devamlılığını sağlamakla birlikte ortalama günlük 3-3,5 litre olmalıdır. Özellikle su tüketimi en az 2 litre olmalıdır çünkü süt içeriğinin büyük bir bölümü sudan oluşur. Sıvı alımı ayran, süt, çorba, şekersiz komposto suları, taze sıkılmış meyve suları ile de desteklenebilir. Eğer annenin yüksek tansiyon veya böbrek problemi yoksa doğal maden suyu da tercih edilebilir. Doğal maden suları hem sıvı hem de mineral takviyesi için en iyi kaynaklardandır. Günlük olarak 1-2 şişe tüketilmesinde sakınca yoktur.

 

2) Protein

 

Anneler bebeği ve kendi sağlığı için yeterli protein alımına dikkat etmelidirler.

Proteinler vücut hücrelerinin yenilenmesi ve dokuların sentezi için elzemdir. Aynı zamanda protein sütün ana bileşenlerindendir. Her gün mutlaka et, süt, yumurta, peynir, yoğurt gibi protein kaynakları tüketilmelidir. Her gün kahvaltıda yumurta tüketimi kaliteli protein olmasıyla sütün miktarını ve bebeğin beyin gelişimini olumlu etkiler. Kalsiyumdan zengin yağı azaltılmış süt ürünleri tüketimi de anne sütünün içeriğini geliştirirken bebeğin kemik gelişimine de büyük katkı sağlar. Kefir ve probiyotik içerikli yoğurt sindirim sisteminin olumlu etkilemekle birlikte anne sütünü arttırıcıdır. Özellikle et ürünlerinden balık hem protein hem de omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için tüketimi önemlidir.

 

3) Kurubaklagil ve Tahıllar

 

Kurubaklagil ve tahıllar bitkisel protein kaynağı olmakla birlikte, ikisinin birlikte tüketimi proteinin biyolojik değerini arttırır. Kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur karışımı yemekler C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerle birlikte tüketildiğinde demir emiliminin artacağı unutulmamalıdır.

Emziren anneler karbonhidrat kaynağı olarak kaliteli karbonhidrat kaynağı olan tam tahıllı ürünler tercih etmelidir.

 

                                         

B vitamininden zengin tahıl grubu sütün veriminin arttırır.  Tahıllardan özellikle bulgur ve yulaf süt yapıcı bir besinlerdir, annenin beslenmesinde özellikle yer almalıdırlar. Kurubaklagillerden de özellikle kuru börülcenin süt üretimini olumlu etkilediği görülmüştür. Fakat bazen kurubaklagil, bulgur gibi besinler kişiden kişiye göre gaz yapıcı olabilmektedir bu durumda miktarı azaltılmalıdır.

 

4) Sebze ve Meyveler

 

Sebzeler ve meyveler su, vitamin ve mineral içeriği ile sütün kalitesini arttırır.  

 

Özellikle kereviz, enginar, kabak, semizotu, kuşkonmaz, ıspanak gibi sebzeler içerdikleri fitoöstrojenler ile süt miktarını arttırmaktadır. Emzirme döneminde anneler her gün mutlaka iyi yıkanmış sebzelerden salata hazırlayarak süt verimini arttırmalıdır. Ara öğünlerde ise kuru meyve tüketimi süt üretimini destekler. Kuru meyvelerden dut, incir, hurmayı belirli ölçülerde tüketerek süt üretimi arttırılabilir.

 

5) Yağlı Tohumlar

 

Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar emziren annelerin ara öğünlerinde mutlaka yer almalıdır. Bu tohumlar vücudumuz tarafından sentezlenemeyen ve mutlaka dışarıdan alınması gereken yağlar bakımından zengin olduğundan sütün kalitesinin arttırılmasında önem taşımaktadır.

 

Tüm beslenme ile ilgili önerilerin dışında; iyi duygular, bebeği ile mutlu olmak, sevgi ile onu düşünmek, ona dokunabilmek, bebeğini yanında hissetmek, sütünün onun için en iyi bir besin olduğunu bilmek anneyi emzirmeye hazırlar, oksitosin refleksinin çalışmasına ve sütün akmasına yardımcı olur. Bu sebeple huzurlu bir ortamda annenin bebeğini emzirerek büyütebilmesi büyük önem arzeder.

 

 

Diyet Kapımda Stajyer Diyetisyeni

Elif Dila İmançer

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap