• 3 yıl önce
  • 1635 Okunma
  • 0 Yorum

Kolajen

Halk arasında kulaktan kulağa yaşlanmama formülü  olarak ünlenen kolajeni sizler için araştırdık.

Kolajen aslında yapısal bir protein vücudumuzun %25ini oluşturuyor ve vücutta dokuların bütünlüğünü sağlıyor. İlerleyen yaş, kişinin sigara içmesi,alkol kullanması, radyasyon Uvışınlara maruz kalması ile zamanla kolajen yapımını azalıyor. Kolajen azalmasına bağlı olarak deri esnekliğini, parlaklığını ve yumuşaklığını kaybeder, donuklaşır, kırışır ve kahverengi lekeler başta olmak üzere renk değişiklikleri oluşur. Bunun sonucunda deride sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelmektedir.

Kolajenin kaynaktan kaynağa değişse de 19-21 çeşidi olduğu bilinmektedir.Bunlardan en yaygını Tip I kolajendir ve daha çok deri, kemik ve tendon gibi bağ dokuda bulunur. Tip II kolajen ise özellikle kıkırdak dokuda bulunmaktadır. Diğer kolajen tipleri ise çok küçük miktarlarda bulunur ve genellikle dokudan dokuya farklılık gösterir.Kolajen vücutta kolejenaz enzimi ile parçalanmaktadır bu parçalanma dokudaki olumlu etkilerini azaltmaktadır. Ama bu enzimin çalışmasını durduran bir vitamin vardır o da C vitamini yani biz kolajen içeren gıdaları C vitamini içeren gıdalarla (portakal,mandalina gibi) tükettiğimizde olumlu etkilerini arttırıyoruz.

Beslenmenizde  et suyu, kemik suyu, tavuk suyu(aşırı olmadan çorbalara takviye ile ve güvenilir yerden alınan et kaynağı ile), kırmızı, turuncu ve mor renkli sebzeler, yumurta, Omega3 kaynağı olan balık ve turunçgillerin doğru ve düzenli bir şekilde tüketilmesi kolajen anlamında destek sağlayan besinlerdir.Kolajenin ürünlerde takviyelerde kullanılan formu kolajen hidrolizatıdır.Kolajen hidrolizatı, hayvan deri ve kemiklerinden elde edilen kolajen proteininin enzimatik veya asidik hidroliz yolla parçalanması sonucu oluşan suda çözünür formdaki protein hidrolizatıdır. Kolajen hidrolizatın balık, sığır ve domuzdan eldesi vardır.

Genel kolajen faydaları arasında deri dokusunda iyileşme , tırnak saç yapısını güçlendirme,kas yapımına destek olma örnek verilebilir.Öncelikle tek çeşit beslenmeden uzak durarak çeşitli ve renkli beslenme ile kolajen yapımınızı destekleyebilirsiniz. Kolajen desteği/ takviyesi için ise diğer takviyelerde olduğu gibi mutlaka bir doktor, bir sağlık profesyonelinin denetimiyle kişiye bakılıp hangi hastalığa sahip olduğu,genel sağlığının, hangi ilaçları kullandığının değerlendirilmesi ile karar verilmesi gerekmektedir.

Hiçbir besinin tek başına yaşlanmayı önlemediğini yaşlanmanın bizler için doğal bir süreç olduğunu sizlere hatırlatıp sağlıklı günler dileriz.

Diyet Kapımda Merkez

Stj Dyt Tutku Balcı

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap