• 5 yıl önce
  • 2355 Okunma
  • 0 Yorum

Meksika Mutfağı

Meksika tarihten günümüze birçok kültürün etkisinde kalmıştır. Azteklerden, Mayalardan  tutun İspanyol koloni devrimi sonrası Fransız, Arap geleneklerini de içinde barındıran sıcak  bir Latin Amerika ülkesidir. Kakao, vanilya, avokado, domates gibi besinlerin çıkış noktası olan bu güzel ülkenin yemek kültürü de oldukça  zengindir.  Bu zengin mutfakta pek çok baharat ve acı biber yemeklerin  vazgeçilmezidir.

 

 

Ülke topraklarında yetiştirilen 60 dan fazla çeşitte acı biberle yapılan soslar Meksika mutfağını diğer muftaklardan ayrı kılar. Domates rendesi, biber, soğan, sarımsak ve kişnişle hazırlanan Salsa en meşhur sosudur. Chili  adı verilen kurutulmuş acı biberler hemen hemen her yemekte kullanılır. Domates, mısır, fasulye, pirinç, biber de sofralarda yaygın olarak yer alan besinlerdir. Yemeklerde mısır, et ve çeşitli sebzeler birlikte kullanılmakta ve çeşitli baharatlı soslar ile renklendirilmektedir. Yemek hazırlanırken genelde sıvı yağlar tercih edilmekte, yemekler ızgara ve ateşte pişirilmektedir. Mango, avokado, papaya, ananas gibi egzotik meyveler sıklıkla tüketilir. Bir çeşit ekmek türü olarak  mısır, buğday veya beyaz undan yapılan Tortilla en ünlü besinlerindendir. Kıyı bölgelerinde deniz mahsulleri ve balık çorbaları bol bol tüketilmektedir.

 

 

Bir Meksikalının Yeme Günlüğü

 

Genel olarak kahve ve tatlı bir unlu mamulle başlar. Aynı zamanda Huevos Rancheros adı verilen yumurta,tortilla, chili-domates ve fasulye kullanırak yapılan kahvaltı da çok ünlüdür. Günün en önemli öğünü olarak görülen öğlen yemeğinde çorba, et yemeği, pilav, tortilla ve son olarak tatlı tüketilir. Yemeklerle birlikte Agua Fresca denilen limonata içilir. Akşam yemeğinde daha hafif yemekler tercih edilir.

 

Meksika Mutfağı Spesiyalleri

 

Mole Poblano: Çeşitli baharatlar, çikolata , chili, hindi veya tavuk etiyle yapılır ve Meksikanın milli yemeğidir.

 

 

Gaspatcho: Ferahlamak için tüketilebilecek soğuk çorbadır. Çiğ sebzelerden yapılır ve domates ağırlıklıdır.

 

 

Taco: Tortilla, et, peynir ve çeşitli sebzeler kullanarak hazırlanabilen geleneksel bir yemektir. Birçok çeşidi bulunur.

 

 

Tamale: Tatlı ya da tuzlu olarak tüketilebilir. Et ya da meyveler muz yaprağı veya mısır kabuğuna sarılarak yapılır.

 

 

Burrito: İçi yalnızca et, yumurta, fasülye ve pirinç ile doldurulmuş tortillanın her yanı kapalı olacak şekilde sarılmış halidir.

 

 

Fajita: Tortilla üzerinde ızgara et ve sebzelerden oluşan yemektir. Salsa, avokado veya kremalı soslar ile birlikte sunulmaktadır.

 

 

Nacho:  Mısır tortillasının küçük parçalara ayrılarak peynirle soslanıp kızartılmasıyla tüketilen bir atıştırmalıktır.

 

 

Guacamole: Domates püresi ve avakado ezmesiyle yapılan bir meze çeşididir.

 

 

Quesadilla: Yumuşak tortilladan yapılan dürümdür. Peynir başta olmak üzere birçok malzeme kullanılır. Salsa ve acı kremayla birlikte servis edilir.

 

 

 

 

Diyet Kapımda Stajyer Diyetisyen

Elif Dila İmançer 

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap