• 5 yıl önce
  • 2197 Okunma
  • 0 Yorum

Mersin Mutfak

Tarihi boyunca birçok kültürlerin zenginleştirdiği Mersin hem Akdeniz hem de İç Anadolu yemek kültürünün etkisi görebileceğimiz bir mutfağa sahip. Temelini  kırmızı et, tahıllar ve baklagiller oluşturuyor.

Şalgam suyu, yazın meyan şerbeti ve yemeklerden sonra Mersin usulü Tarsusî kahve. Tarsusî aslında bildiğimiz Türk kahvesi ama küçük fincanda değil çay bardağında içilir.

Torosların etkisi altında kalan Mersin mutfakta yayla kültürü de oldukça etkili. Yaylalarda yetişen taze ot ve baharatlarla yapılan yemekler mutfağın vazgeçilmezlerindendir. Mersin mutfağında narın yanı sıra sumak, koruk, dağ eriği ve dut kızılının ekşileri yapılarak yemek ve salatalarda kullanılıyor. Acılı, ekşili ve baharatlı bu yemek kültürünün yoğun olduğu çok çeşitli yemekler bulunuyor:

Tantuni, Cezerye, Kerebiç, Susamlı Köfte, Sıkma, Gözleme, Karsambaç, Dikenli İncir, Mersin Çökeleği, Mısır Keşkek, Batırık, Topalak, Dilme, Öğmeç, Yüksük Çorba, Döğme Pilavı, Mahluta, İleğen Çöreği, Çandır Eyası Dolması, İçli Köfte, Etli Döğme Aşı, Karakuş Tatlısı..

TANTUNİ

Mersinin şüphesiz en ünlüsü ve en sevileni TANTUNİ. Bir zamanlar sadece sakatatla yapılan tantuni, şuan dana/kuzu eti ve kuyruk yağı ile özel olarak ortası çukur ve sac tavalarda hazırlanır. Lavaş veya ekmek arası, acı biber turşusuyla yemek bir gelenektir.

YÜKSÜK ÇORBA

Nohutla ve özel hamuruyla yapılan etli bir lezzet olan bu çorba kulak çorbası olarak da bilinir.

CEZERYE

Tatlı çeşidi oldukça fazla ve özgün olan Mersin mutfakta havuçtan yapılan cezerye en özgün olanı. Fıstık veya cevizlisi yapılan cezerye Mersin’den sevdiklerinize alabileceğiniz lezzetli bir tatlıdır.

SIKMA

Mersin yörüklerinin bir tarifi olan sıkma, patates veya peynirden yapılan bir tür dürümdür.

ÇÖKELEK

Silifke yöresine ait çökelek değişik malzemelerle süslenerek mükemmel bir lezzete dönüştürülebilir. Kahvaltılarda çökelek salatası olarak da tüketebilirsiniz.

Narenciye

Yemyeşil narenciye bahçeleriyle süslü Mersin’de, her yıl “Narenciye Festivali”  yapılmaktadır.

Narenciyenin değerini yükseltmek,  narenciye üretimini teşvik etmek ve narenciyeyi tanıtmak için yapılan bu festival, şehirde karnaval havası estiriyor.

 

Diyet Kapımda Merkez Diyetisyeni

Dyt. Dilan KOYUN

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap