• 1 yıl önce
  • 2173 Okunma
  • 3 Yorum

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

 

METABOLİZMA HIZI ARTTIRILABİLİR Mİ ?

                Bazen diyette herkesin az çok fikir sahibi olduğu metabolizmayı hızlandıran besinler bize mucizevi gibi gözükebilir. Fakat hiçbir şey yapmayıp sadece bu besinleri tüketerek yağ yakma düşüncesi bize gerçekten fayda sağlar mı ?

                Metabolizma hızı birçok faktöre bağlı olmakla birlikte  kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Metabolizma hızını; beslenme, fiziksel aktivite, genetik, cinsiyet, yaş, vücut ısısı gibi faktörler etkiler. Diyetle alınan bazı besinler metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı yağ yakımını arttırır. Bu besinlere diyetimizde ağırlık vererek ve fiziksel aktiviteyi yaşam biçimi haline getirerek metabolizmamızı hızlandırmamız mümkün.

 

METAZBOLİZMA HIZINI ARTTIRMAYA YARDIMCI 14 MADDE

 

1-KAFEİN : Güvenilir bir termojenik olan kafein; iştahı baskılamakla beraber yağ yakımını da hızlandırır. Ortalama olarak yetişkin bir birey için kafeinin güvenilir alım miktarı 300 mg'dır. Günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz türk kahvesi 60 mg ; filtre kahve ise ortalama olarak 150-200 mg kafein içerir.

 

2-SU : Vücuttaki yağ hücrelerinin yıkımına yardımcı olur, tokluk hissi oluşturur. Günde 2,5-3 litre su tüketmek kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

 

3-YEŞİL ÇAY : Hem kafein hem de kateşin bileşiğini içermesinden dolayı termojenik etki gösterir. Siyah çaya göre daha az işlem gördüğü için antioksidan miktarı ve polifenolik kompanentleri daha fazladır. Yapılan araştırmalar sonucu yeşil çayın LDL kolesterolü düşürücü, kemik yoğunluğunu düzenleyici etki gösterdiği; kanser ve antiinflamatuar hastalıklarda olumlu sonuçlar doğurduğu kanıtlanmıştır. Fakat tansiyon hastalığınız varsa yeşil çay tüketimine dikkat etmelisiniz.

 

4-ACI BİBER : İçeriğindeki aktif kapsaisin sayesinde vücuttaki yağ brikimini inhibe eder, tok kalma süresini uzatır ve yemek yeme isteğini azaltır. Eğer acı sizi rahatsız ediyorsa ya da ülser, gastrit gibi mide-bağırsak ile ilgili rahatsızlığınız varsa kullanımına dikkat etmelisiniz.

 

5-TARÇIN : Yemek yediğimizde vücudumuzda insülin hormonu salgılanır. Tarçın ; insülin salınımını ve kan şekerini dengede tutar, vücutta daha az yağ depo edilmesini sağlar. İçerdiği flavonoid ile yağ yakımını hızlandırır. İçtiğiniz suyun içine, tükettiğiniz meyve üzerine, hazırladığınız şekersiz tariflere lezzet vermesi açısından ekleyebilirsiniz.

 

6-ZENCEFİL-SARIMSAK : Vazodilatör etkiye sahip olan zencefil ve sarımsak vücut ısısını arttırarak metabolizmanın hızlanmasında etkilidir.

 

7-HARDAL : Vücuttaki yağın depolanmasını önleyerek metabolizma hızını arttırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca kan şekerinin dengede kalmasına da yardımcı olur.

 

 

8-LİF (POSA) : Besinlerin sindirilmeyen kısmı olan lif vücudun harcadığı enerjiyi arttırarak metabolizmayı hızlandırıcı etki sağlar. Tahıllar, kurubaklagiller, yulaf, sebze ve meyveler zengin içerikli lif kaynaklarıdır.

 

9-PROBİYOTİK : Yoğurt, ev yapımı elma sirkesi, kefir zengin probiyotik kaynaklarıdır. Sindirim sisteminin aktif çalışmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırır.

 

10-BADEM : Esansiyel yağ asitlerinden zengin olan badem yağ yakımını arttırıcı etkiye sahiptir. Lif içeriği açısından da zengin olması bağırsak hareketlerini arttırır.

 

11-KETEN TOHUMU : İyi bir omega-3 kaynağı olan keten tohumu, bağırsak hareketlerini arttırarak yağ yakımını sağlar. Ayrıca uzun süre tok tutuyor ve kan şekerinin de dengede kalmasına yardımcı olur.

12-C VİTAMİNİNDEN ZENGİN MEYVELER : Kivi, greyfurt, limon flavonlardan ve C vitamininden zengin meyvelerdir. Flavonlar ise metabolizmayı hızlandırıcı,yağ yakımını arttırıcı etkiye sahiptirler.

 

13-AVOKADO : Yağ yakıcı etki gösteren L-karnitinden zengin olan avokado lifli yapısı sayesinde uzun süre tokluk sağlar.

 

14-SİRKE : Ev yapımı elma sirkesi yararlı bakteriler tarafından zengin olduğu için  bağırsak hareketlerini arttırıcı etkiye sahiptir.

 

            

Yukarıda yer alan 14 maddeye beslenmemizde yer vermek metabolizma hızımızın artmasına yardımcı olur. Fakat düzenli spor yapmayıp, beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmediğimiz sürece metabolizma hızına bağlı olarak kilo verememe döngüsü devam eder. Başlangıçta ne kadar zor gibi görünse de sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite, verimli uyku ve bu maddeleri dikkate alarak diyete eklenen bazı besinler ile metabolizma hızınızı arttırmamanız için hiçbir sebep yok. Bu sayede istediğiniz kiloya ulaşmış ve kendinize daha sağlıklı bir yaşam hazırlamış olacaksınız.

Stj Dyt Nehir ÖNDER

Diyet Kapımda Merkez

 

 

 

Yorumlar (3)

1 yıl önceNurettin

Gercekten cok faydali ve bilgilendirici bir yazi olmus, kafamdaki soru isaretleri ortadan kalkti tesekkur ediyorum.

1 yıl önceİrem Çağatay

Harika ve çok aydınlatıcı bir yazı olmuş

1 yıl önceDeren yagdi

Ellerinize saglik Nehir hanim yine siz yine harika bir yazı,tesekkurler

Yorum Yap