• 5 yıl önce
  • 7698 Okunma
  • 1 Yorum

Mucizevi Zayıflama Hapları !?

Günümüzde obezitenin artması ile insanlar çeşitli yollarla kilo verme arayışındadırlar. Zayıflama ilaçları da gerek internet gerekse televizyon aracılığıyla reklamları yapılarak,insanlara hızlı kilo vermeyi vaat etmektedir. Ancak bu “mucizevi zayıflama haplarını” doktor reçetesi olmaksızın kullanmak sağlık açısından çok sakıncalıdır. Zayıflama ilaçları, alınan kalorilerin tüketilenlerden daha az olması için çeşitli yollardan etkili olmayı amaçlar. Diyet ve egzersizde olduğu gibi, kilo vermek için ya alınan kalorilerin azaltılması ya da harcananların artırılması gerekir. Zayıflama ilaçlarının çoğu düşük kalorili beslenmeyi sağlamak için ya iştahı azaltır ya da bağırsaklardan yağ emilimini azaltarak alınan kaloriyi sınırlar.

İŞTAH AZALTAN İLAÇLAR

Beynimizin gelen birçok uyarıya göre doyup doymadığımızı algılar. Zayıflama ilacı ya doğal habercilerin etkisini artırır ya da onların özel kabul yerlerine doğrudan gidip çok daha güçlü şekilde haber verir. Ancak bu mekanizmada çok tehlikeli bir durum vardır. Taklit edilen veya değiştirilen haberci maddeler, beyindeki tokluk merkezinden başka merkezlerde, hatta beyin dışında birçok organda da etkilidir. Örneğin, tokluk merkezine haber götüren noradrenalin denilen madde artırıldığı zaman kalp hızı ve tansiyon da yükselir. Çünkü,aynı madde beyinden kalbe gönderilen bazı sinyallerin iletilmesinde de görevlidir. Zayıflama ilaçlarının bazılarında görülen kalp hastalıkları ve psikiyatrik bozukluklar bu yüzden oluşmaktadır.

YAĞ EMİLİMİNİ AZALTAN İLAÇLAR

Bir başka zayıflama ilacı da yağ emilimini azaltarak kilo verdirir. Yağ midede parçalanmaya başlar, sonra pankreasın salgıladığı maddelerle moleküllerine ayrıştırılıp bağırsaktan emilip kana geçer. Fakat kullanılan ilaç sayesinde yağlar emilemeden atılır. Bu sebeple de sadece yağda emilebilen vitaminlerden de yararlanılamaz. Ayrıca bağırsak fonksiyonları bozularak dışkılamada ciddi problemler gerçekleşebilir.

DOĞAL-BİTKİSEL ZAYIFLAMA İLAÇLARI

Haberlerde ''Doğal diye aldı, kullandı; şimdi yaşam mücadelesi veriyor.'' ''İnternetten aldı, kullandı; şimdi yoğun bakımda.'' manşetleri ile karşılaşmışsınızdır. Kimyasallar içeren ve doğal-bitkisel olduğu iddia edilen “mucizevi” zayıflama haplarının reklamları ile de sıkça karşılaşmışsınızdır. Bu kimyasallara örnek olarak sibutramin uykusuzluk, ağız kuruluğu, kabızlık, artmış kalp krizi riski ve inme olmak üzere birçok yan etkisi bulunmaktadır. Kardiyovasküler yan etkilerden dolayı ülkemizde yasaklanmıştır. Ancak internetten satışı yapılmaya devam edilmektedir.

Sonuç olarak obezite sorunuyla kısa dönem etkili tedavilerle mücadele edilemez. Kullanılan zayıflama ilaçları sie uygun olmayabilir, birçok yan etkiye sahip olabilir ve sağlığınızı ciddi ölçülerde etkileyebilir. Günlük almanız gereken enerji miktarı dikkate alınarak size uygun beslenme tedavisi sizi hem yaşam boyu sağlıklı beslenmeye yönlendirir hem de fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlar. Sağlığınız için doktor tedavisi altında olmadığınız sürece reklamlarda gördüğünüz veya yakınlarınızın tavsiyesiyle bu tür zayıflama ilaçlarından uzak durun. Obezite tedavisinde yaşam tarzı değişikliğinin esas tedavi şekli olduğunu mucizevi hiç bir tedavinin olmadığını ve bu tarz bilinçsiz uygulamaların ise sağlığınıza zarar verebileceğini unutmayın.

 

Stajyer Diyetisyen Hande Kalkan

Yorumlar (1)

2 yıl önceGizem O. &Rabia G.

Antalyadaki diyetisyeniniz Begüm hanıma teşekkürler Akdeniz Üniveristesi doktorları olarak Antalya Diyetkapımda ekibine çoook teşekkürler. Zayıflama konusunda hazırladığı menüler sayesinde içimiz rahat, hemen farketti kilomuz. Çok teşekkürler

Yorum Yap