• 5 yıl önce
  • 1923 Okunma
  • 0 Yorum

Ne Yersen Osun!

Obezite günümüzde giderek artan bir sağlık sorunu haline gelmiş,birçok hastalığın etkeni, sosyal yaşantımızın bir kısıtlayıcısı olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, fazla kiloluluk ve obezite Avrupa’daki yetişkinlerde Tip 2 Diyabetin %80’inden, iskemik kalp hastalıklarının %35’inden ve hipertansiyonun %55’inden sorumludur ve her yıl 1 milyondan fazla ölüme neden olmaktadır. Durum bu şekilde olunca, obezite bu kadar hayatımızın içine girince doğal olarak her televizyon kanalında obeziteyle ilgili programlar, her gazete ve dergide sağlıklı beslenmeye ayrılmış bir bölüm var. Söz konusu yemek, zayıflamak olunca uzman olmayan kişilerin bile söyleyebileceği onlarca şey var. Sizin de yok mu?

Elbette ki fiziksel ihtiyaçlarımızı karşılamak, yaşamak için beslenmek zorundayız. Hani bir de hepimizde fiziksel ihtiyaçlarımızın çok daha ötesinde bir yemek alışkanlığı var. Hayatlarımızı yemek üzerine kuruyoruz, en güzel sohbetlerimizi sofralarda ediyor, bir araya gelmek için yemekler organize ediyoruz. Yemeğe daha gidilmeden ne yesek diye saatler öncesinden düşünmeye başlıyoruz.

Üzülünce unutmak için yiyoruz, sevinince kutlamak için. Mutluluk hormonu salgılatsın diye kaşık kaşık çikolata tüketenlerimiz bile var. Tok olduğumuzda bile sevdiğimiz bir yiyecek önümüze konduğunda hayır diyemiyoruz. Görünen o ki bütün yollar yemeğe çıkıyor, yemek için bahaneler hiç bitmiyor. Hele ki diyet yapıyorsak tüketmememiz gereken tüm besinler daha çekici bir hale geliyor.

Bu bahaneler bir bir sıralandığında, metabolizmamız da yavaşşa, üstelik genetik bir yatkınlığımız da var ise obezite kaçınılmaz bir son oluyor. Ne yesek o olduğumuzu, sağlıklı beslenmenin sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir parçası olduğunu unutuyoruz.

Bizlerin obezite gibi sonuçlarla karşı karşıya gelmeden önce yapılması gereken ise, sağlıklı besin tercihleri yapıp bunları doğru miktarlarda, doğru zamanlarda tüketmek. Fast-food tarzı beslenmeyi olabildiğince reddetmek ve düzensiz beslenme alışkanlığından düzenli bir beslenme alışkanlığına, sağlıksız besin seçimlerinden sağlıklı besin tercihlerine, ihtiyacımızdan çok çok fazla miktarlardan ihtiyacımız olan miktarlara dönüş yapmak. Bunlar için biraz kendinizi tanımak, biraz kendinize zaman ayırmak.

Hayatınızda bir şeyleri değiştirmeniz gerekiyorsa, ertelemeyin.

Zamanında çok mu yanlışlar yaptık? Bunun da bir diyeti var, üzülmeyin.

Diyet Kapımda olarak kişiye özel sağlıklı yemek paketleri hazırlıyor ve her sabah kapınıza teslim ediyoruz. Diyetisyenlerimiz sizlerin yaşam tarzına ve beslenmesine uygun paketler hazırlıyor, siz de hazır listelere uymak yerine kendinizi uzman ellere bırakıyorsunuz. Bu sağlık dolu çantalar sayesinde diyet yapmak ve sağlıklı beslenmek çok eğlenceli bir hale geliyor, bahaneler ortadan kalkıyor. Diyet Kapımda çantaları sosyal hayatınızın bir parçası haline geliyor. Bu süreçte yepyeni tatlar hayatınıza giriyor ve diyet yemeklerinin nasıl bu kadar lezzetli olduğuna şaşırıyorsunuz. Diyet kelimesi çok güzel anlamlar kazanıyor bizimle. Bizlerse sizlerin bu şaşırmalarınızı, heyecanınızı, mutluluğunuzu paylaşıyoruz.

Sağlıcakla kalın.

 

Dyt. Ümit VAROL

Diyet Kapımda Kocaeli Diyetisyeni

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap