• 4 yıl önce
  • 2472 Okunma
  • 2 Yorum

Ramazanda Beslenme

Ramazan ayı boyunca değişen beslenme düzeni, artan su ve mineral kayıpları metabolizmada yavaşlamaya sebep oluyor. Bununla birlikte kalabalık iftar sofralarında çeşit çeşit yemekler, tatlılar kilo kontrolünü daha da zorlaştırıyor.

Ramazan ayını zorlanmadan, daha sağlıklı ve kilo kontrolünüzü sağlayarak geçirmek mümkün.

Peki bunun için nelere dikkat edilmeli ?

                          

SAHUR ŞART

Yaklaşık 16 saat aç kalacak olan vücuda ihtiyaç duyduğu besin ögelerinini verebilmek için öğün sayısı artırılmalıdır. Sahur asla atlanmamalı, iftar ile sahur arasında 2 ara öğün mutlaka yapılmalıdır.

Uzun süreli açlıkta kan şekeri düşer, sahura kalkmayan bireylerde bu düşüş daha erken saatlerde görülür, halsizlik , baygınlık gibi sorunlara sebep olabilir.

Sahur, tüm besin ögelerini içerecek şekilde hazırlanmalıdır.Tokluk süresini uzatmak ve vücuda ihtiyacı olan besin ögelerini sağlamak için sahurda  yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi protein içeren besinler, glisemik indeksi düşük, posa içeriği yüksek tam tahıllı besinler (tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, yulaf), yağlı tohumlar (badem, ceviz,fındık), zeytin, bağırsakların çalışmasına destek olacak mevsim sebzeleri tercih edilmelidir. Susuzluğa sebep olacak kızartılmış, yağlı, baharatlı, tuzlu besinlerden uzak durulmalıdır.,

BOL SU TÜKETİMİ

Susuz kalınan sürenin uzaması ve sıcaklık artışları ile vücutta su ve mineral kayıpları meydana gelmekte ,sıvı ihtiyacı artmaktadır.Sahur ile iftar arasında su tüketimi en az 2-2.5 litreyi bulmalıdır.

Susuzluk hissini çay ve kahve ile gidermek yapılan en büyük hatalardandır. Bu içecekler suyun yerini tutmadığı gibi vücuttan sıvı atımına da sebep olmaktadır.


İFTAR

Uzun süreli açlığın ardından bir anda ağır besinlerle mideye yüklenmek halsizlik, şişkinlik, hazımsızlığa sebep olacağı için orucu 1 bardak su veya 1 adet hurma ile açıp sonrasında çorba ile devam etmek gerekir. Ardından 10-15 dk ara verip yemeğe devam edilmelidir.Yavaş yemeye ve lokmaları iyi çiğnemeye özen gösterilmelidir. Izgara et, tavuk, balık, kuru baklagiller veya sebze yemekleri, yoğurt, salata, ayran ile hazırlanan iftar dengeli beslenmeyi sağlayacak ve mideyi yormayacaktır.

ARA ÖĞÜNLER

Yavaşlayan metabolizmayı canlandırmak, ihtiyacımız olan besin ögelerini almak adına ara öğünler iftar ve sahur arasında mutlaka yapılmalıdır.

Ara öğünler meyve ve süt grubu ağırlıklı tercih edilmelidir. Haftada iki defa ara öğün olarak sütlü tatlı tercih edilebilir. Fakat şerbetli tatlılardan uzak durmakta fayda var.

 

EGZERSİZ

Metabolizmaya destek olmak, daha zinde hissetmek için ramazan ayı boyunca çok yorucu olmayan egzersizlere yer verilmelidir.

İftardan önce egzersiz yapmak 16 saat açlık sürecini zorlaştırabilir. Bu yüzden iftar sonrası 45-60 dk yürüyüş veya hafif egzersizler yapmak ramazan sürecinde kas kaybı yaşamamanıza yardımcı olur.

 

 

                                                                                           DİYET KAPIMDA MERSİN DİYETİSYENİ

NİHAL ŞAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (2)

4 yıl öncePhx

Çoğu popüler programdan daha verimli olduğu bir gerçek. Emeğinize sağlık. Teşekkürler.

4 yıl önceMehmet AŞCI

Doğru beslenme yaşam kalitemizi arttıran en temel kalem olsa gerek. ''Ramazanda beslenme'' başlıklı yazınızı paylaşmak ile çok değerli, öz bilgiler vermişsiniz. Mesleğinize verdiğiniz emeği yakinen bildiğim için bilginize çok güveniyorum. Böyle başarılı yazıların devamı gelmeli :)

Yorum Yap