• 5 yıl önce
  • 2408 Okunma
  • 0 Yorum

Süt ve Anti Obezite Etki

Obezite, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlanmaktadır.

Kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, bazı kanser türleri, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi hastalıkların oluşmasına, yaşam kalitesinin azalmasına ve ölümlere yol açan obezite, küresel boyutta bir halk sağlığı problemidir.

 

 

SÜT

 

İnsan yaşamının her evresinde tüketilen süt, C vitamini ve demir dışında makro ve mikro besin öğeleri için iyi bir kaynaktır. Özellikle çocukluk, gebelik-emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı açısından önemi bilinen sütün obezite, kanser, hipertansiyon gibi kronik hastalıklarla ilişkisini gösteren araştırmalar mevcuttur.

 

Besinlerde doğal olarak bulunan bazı bileşenlerin çeşitli mekanizmalar ile kilo kontrolünde etkili olduğu bilinmektedir.

 

Sütün içeriğini inceleyelim:

 

  • Ortalama %88’i su olan inek sütü 100’den fazla farklı bileşen içermektedir. Süt ve süt ürünleri; protein, kalsiyum, fosfor, A vitamini, bazı B vitaminleri (özellikle riboflavin, B12 ) için iyi bir kaynaktır.

 

  • Süt ve süt ürünlerine özellikle kalsiyum ve fosfor başta olmak üzere bazı önemli mineraller, protein ve riboflavin gibi bazı B grubu vitaminlerin kaynağıdır

 

  • Süt yağı % 5 oranında doymuş yağ içermesine rağmen kronik hastalıklar için olumlu etkileri olan konjuge linoleik asit, sifingomiyelin, bütirik asit, miristik asit gibi özel yağ asitleri içermektedir.

 

 

Konjuge linoleik asit (KLA), yapılan araştırmalara göre yağ dokusunun küçülmesini sağladığı ve açlık duygusunu azaltıp tokluk duygusunu arttırdığı gösterilmiştir.

 

Yapılan başka bir çalışmada, diyetlerinde süt ve süt ürünlerini artıran kilolu bireylerde (BKİ≥25), insülin direncinin azaldığı, tip 2 diyabet ve kalp damar hastalığı riskinde düşme olduğu belirlenmiştir.

 

Süt tüketimi ve metabolik sendrom ilişkisini incelemek amacıyla yapılan bir çalışmada ise, 18-74 yaş arasındaki bireylerde süt ve süt ürünlerini daha fazla tüketen grupta bel çevresi, hipertansiyon ve metabolik sendrom riski, süt ve süt ürünlerini daha az tüketen gruba göre önemli şekilde daha düşük bulunmuştur.

 

Kalsiyum desteği verilerek yapılan çalışmalarda ise diyet kalsiyumu safra asitlerini bağlayarak sindirilen yağ miktarını azalttığı ve dışkı ile yağ atımını arttırdığı gözlenmiştir.

 

Süt ve süt ürünlerinin birçok farklı mekanizma ile anti-obezite etki gösterebileceği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Kesin olarak bir kanıta varılabilmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Günlük olarak çocuk ve ergenlerde 3 porsiyon, yetişkinlerde ise minimum 2 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketilmesi hem kilo kontrolü sağlanması hem de kemik sağlığı açısından önem taşımaktadır.

 

 

Stj. Dyt. Damla Akpınar

Dyt. Doğa Peksever

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap