• 2 yıl önce
  • 706 Okunma
  • 0 Yorum

Tatlı Krizi ile Nasıl Baş Edebilirim?

Tatlı krizinin neden belli zamanlarda ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü? İş veya okuldan sonra yediğimiz akşam yemeği  ardından, uzun soluklu bir egzersiz sonrasında, sevdiğimiz bir film ya da diziyi izlerken veya iyi hissetmediğiniz zamanlarda hemen tatlı yeme isteğinin oluşmasında sebep-sonuç ilişkisi bulunmaktadır.

 

Tatlı krizi isteğiyle başa çıkmanın anahtarı, bedeninizden gelen uyaranları anlayabilmek ve vücudun şeker istemesine sebep olan şeyin ne olduğunu öğrenmek önemlidir. İşte farkında olmadığınız ve dikkat etmeniz gereken tatlı krizlerinin en yaygın nedenlerinden bazıları:

 

1. Alta Yatan Bir Sağlık Problemi Olabilir

 

Uzun süreli açlıklarda kan şekerinde hızlı düşüşler yaşanabilir ve bu hipoglisemi yaşanmasına yol açarak tatlı krizleriyle sonuçlanmaktadır.

Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda insülin direncive hedonik (duygusal) açlık oldukça yaygındır.

Vitamin mineral eksiklikleri, özellikle canınız çikolata çekiyorsa bu vücudunuzun bugünlerde gerçekten yaygın bir eksiklik olan magnezyum eksikliği olduğu anlamına gelebilir.

 

2. Çok Fazla İşlenmiş Karbonhidrat, Yetersiz Protein Tüketmek ve Sağlıklı Yağ Tüketmemek

 

Beslenme alışkanlığınız yüksek miktarda işlenmiş karbonhidrattan zengin, protein ve sağlıklı yağlardan eksik ise tatlı yeme istediğinin oluşmasında büyük bir rol oynayabilmektedir. Örneğin sabah yediğiniz bir poğaça veya simit sizi geçici olarak doyurabilir. Ancak sabah kahvaltılarınızı yumurta, peynir, zeytin, söğüş ile daha dengeli ve sağlıklı tercihlerle beslendiğinizde tatlı krizlerini daha çok yaşamanıza engel olucaktır.

 

3. Sadece Alışkanlık mı?

 

Tatlı yeme isteğinin bazen oluşmasındaki sebep tamamen alışkanlıklardan ibaret olabilir.Çünkü eğer her akşam kahvenin yanında tatlı tüketirseniz bu alışkanlığı yaşam tarzınıza yerleştirdiğiniz  için tatlı yeme isteği duyuyor olabilirsiniz.

 

4. Duygusal Olarak İyi Hissetmediğimizde

 

Bazen birşeyler yolunda gitmediğinde, hayatımızda ki aşırı stresten bizi rahatlamamız için yemeğe itebilir. Bu ilişki strese tepki olarak yemeyi teşvik eden bilişsel kalıplar yaratır. İyi hissetmediğiniz zamanlarda canınızın tatlı çekmesinin nedeni bu olabilir.

 

Canınız Tatlı Çektiğinde Neler Yapılabilir?

 

Canınızın tatlı çektiğini fark ettiğinizde,ilk olarak sakin kalarak ne istediğimize karar vermeliyiz.İlk tercihimiz şeker yüklü bir besin tüketmektense, hem tatlı ihtiyacınızı giderecek hem de besleyici faydalar sağlayacak bir şeyler yemeyi deneyimleyebilirsiniz. Aşağıda sizler için alternatifleri sıralıyoruz:

1. Kuru meyve veya taze meyve ile yeşil çay

2. Fındık ezmesi ile meyve

3. Yoğurt barlar

4. Meyveli smoothieler

5. Bitter çikolata

6. Sütlü dondurmalar

7. Meyveli kurabiyeler

Stj Dyt Bilge Birgül

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap