• 5 yıl önce
  • 9461 Okunma
  • 0 Yorum

Uzakdoğu Mutfak Kültürü

Uzakdoğu mutfağı Çin, Kore, Japonya, Tayland ve Bangkok’u içine alan geniş bir kültürdür. Temelini pirinç ve çorbaların oluşturduğu bu mutfakta ana felsefe az malzemeyi en iyi şekilde değerlendirmektir.  Süt ve süt ürünleri neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Buna karşın besin çeşitliliği oldukça fazladır. Tropikal meyveler (mango, hindistan cevizi gibi), deniz ürünleri, çeşitli hayvan etleri (dana, domuz, ördek, tavuk, koyun ), soya ürünleri, kuşkonmaz ve bambu kamışı gibi örnekler verilebilir.

En büyük uzakdoğu mutfaklarını incelersek:

Çin mutfağı, dünyanın en zengin mutfaklarındandır. Bu mutfakta yemek; sağlık, şans ve zenginliği temsil eder. 8 ayrı bölgesel mutfaktan oluşur. Bu çeşitlilik ülke nüfusunun fazlalığından da kaynaklanır. Özellikle Çin deyince akla ilk gelen pirinçtir.  Bunun yanında Pekin ördeği, Çin mantısı ve noodle ile de ünlüdür.  Soya fasulyesi gibi sebzeler de yaygın olarak kullanılır. Hemen hemen her baharat ve malzemenin kullanıldığı bu mutfakta “Wok” adı verilen derin tavalarda pişirme yaygındır.  Zeytinyağı kullanılmaz, onun yerine susam yağı ön plandadır.

Kahvaltıda bol yağda kızarmış yumurta, turşular, sebzeler ve çorbalar tercih ederler. Çini ziyaret edecekseniz tezgahlarda çekirge, balık yüzgeci ve kurt bulmanız da mümkündür.

Japon mutfağı, özellikle deniz ürünleri bakımından zengin bir mutfaktır. Bulunduğu coğrafyadan dolayı tarım çok az yapılır ve bu durum kültürü oldukça etkilemiştir. Sade ve az besinden oluşan bu mutfakta suşi, ıstakoz, midye, karides gibi yemekler yaygın tüketilmektedir.

Kore mutfağı, geçmişten günümüze değişerek gelen bir mutfaktır. Bu mutfakta sebze yemeklerinin yerini et yemekleri almıştır. Çay kültürü çok geniş olan bu mutfakta çayın acı, tatlı, ekşi ve tuzlu gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Kızartma ve kavurma yöntemleri yaygın olan Kore mutfağında soya sosu ve susam kullanımı yaygındır.

Kahvaltı kültürü olmayan bu mutfakta, kahvaltı ana yemek gibi yapılmaktadır. Milli yemekleri “Kim Chi” bir çeşit baharatlı turşudur. Ana yemeklerinde pilav, çorba ve kim chi aynı anda servis edilir.

 

Diyet Kapımda Merkez Diyetisyeni

Dyt. Dilan KOYUN

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yap