• 4 yıl önce
  • 1627 Okunma
  • 2 Yorum

Yaşlılık Döneminde Beslenme

Yaşlanma her canlıda meydana gelen işlevlerde azalmaya neden olan çok yönlü bir olaydır. Çiğneme sorunları, diş problemleri,iştahsızlık, tat ve koku algısında bozulma,sınırlı hareketlilik gibi fonksiyonel değişikliklere sahip olunan yaşlılık dönemi için birkaç beslenme önerisi hazırladık.

 

  • Kabızlık yaşlılarda sıkça görülen bir problemdir. Bu sebeple posadan zengin beslenme çok önemlidir. Kuru meyvelerden kuru erik kabızlık sorunu için bizlere yardımcı olurken tüketilen besinlerin tam buğday  ürünler,sebze,meyve, kurubaklagillerdenoluşması posa açısından önemlidir. Ayrıca sıvı tüketimine de dikkat edilmesi gerekir.

 

  • Kalsiyum yaşlılarda kemik mineral yoğunluğunun sürdürülmesinde önemlidir. Bu yüzden süt ,kefir,peynir,yoğurtyaşlılarda tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Laktoz intoleransı görülüyorsa laktozsuz tercih etmeleri gerekir. Yeşil yapraklı sebzeler ve pekmez de kalsiyum içeriği iyi kaynaklar arasında yer almaktadır.

 

  • Demir eksiliğini sıkça gördüğümüz besin ögeleri arasında yer alır. Demir içeren besinler arasında  yumurta, kuru meyveler,pekmez,yeşil yapraklı sebzeler yer alır. C vitamini bir kaynak ile tüketmek demir yararlılığını arttırmaktadır.

 

  • Çinko yetersizliği belirtileri tat duygusunda azalma, yaralarda geç iyileşme iştahsızlık ile ilişkilidir. Çinkoyu beslenmemize mayalanmış ekmeklerin tüketimi ile alımını arttırabiliriz.

 

  • Öğünlerde  şeker ve yağ içeriği düşük, vitamin ve mineralce zengin besinler tercih edilmelidir.

 

  • Yaşlılarda görülen diş problemleri et tüketimlerini zorlaştırabilir. Bu yüzden kırmızı eti kıymalı çorbalarda blenderize ederek tüketilebilir. Balık yine tüketimi daha kolay bir besin olup yağ içeriğini de sağlıklı yağlardan alan bir besindir. Haftada 2 kez tüketimi önerilir.

 

                                                                 

Hayatımızın her döneminin bizler için ayrı bir güzellik taşıdığını vurgulayıp herkese sağlık dolu mutlu günler dileriz.

Diyet Kapımda Merkez

Stj. Dyt. Tutku BALCI

 

 

Yorumlar (2)

4 yıl önceUlviye Yılmaz

Çok yararlı ve harika bir dil ile ele alınmış. Yazanın eline sağlık

4 yıl önceNadireyigitler

Çok bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize sağlık

Yorum Yap