Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular

1.Diyet Kapımda Nedir?

Diyet Kapımda diyetisyen kontrolünde, usta şefler tarafından hijyenik koşullarda hazırlanan, genellikle 3 ana 2 ara öğünden oluşan özel çantalarında soğuk zinciri kırmadan ister eve ister iş adresinize teslim edilen diyet yemek paketleri ve detoks içecekleri hizmetidir. Diyet Kapımda sadece bir zayıflama programı değil aynı zamanda kilo alma, kas kütlesini arttırma, gebelikte sağlıklı beslenme gibi süreçleri kapsayan sağlıklı beslenme yöntemidir.

 

2.Diyetisyen ile Paket Almadan Önce Görüşme Sağlayabiliyor muyuz?

Beslenme planlarınız ile ilgili dilediğiniz zaman diyetisyenimizle telefonla ya da bağlı bulunduğunuz şehrimizin bayisinde yüz yüze görüşme sağlayabilirsiniz.

 

3.Aldığım Paketi Nasıl Isıtabilirim?

Tüm yemeklerimiz FDA onaylı mikrodalga uyumlu kaplarımızda sıcak pres yöntemi uygulanarak paketlenir. Yemeğinizi şeffaf filmin üzerine delik açarak 30-90 sn'de kendi kaplarında mikrodalgada veya ateşe dayanıklı bir kap ile ocak yada fırında ısıtabilirsiniz.

 

4.Aldığım Paketi İstediğim Zaman Kullanabilir miyim?

Örneğin 60 günlük bir Diyet Kapımda paketi satın aldınız bu paketi ister sadece hafta içleri 5 gün ister haftada 7 gün şeklinde alabilir ya da paketinizi istediğiniz bir zaman 2 gün öncesinde şubenize haber vererek dondurup 1 yıl içinde tekrar kalan günlerinizi kullanabilirsiniz.

 

5.Teslimatlar Nasıl Yapılıyor?

Haftanın 6 günü (Pazar günleri hariç), servis elemanlarımız hizmet sağlayabildiğimiz adreslere, önceden belirlenmiş saat aralıklarında günlük olarak tek seferde teslim etmekteler. Eğer pazar günleri de yemek isterseniz teslimat servisimiz olmadığından, cumartesi günleri size 2 günlük paketinizi teslim etmekteyiz. Not: Adres değişikliğiniz olduğu takdirde teslimatlarda herhangi bir karışıklık olmaması adına 48 saat önceden bildirmeniz gerekmektedir.

 

6.Tükettiğim Gıdalara Güvenebilir miyim?

Diyet Kapımda ailesi olarak kendi tüketmediğimiz hiçbir besini değerli müşterilerimize sunmuyoruz. Bu yüzden tüm yemeklerimizde yetkinliğini ispatlamış markaların en seçkin ürünlerini kullanıyor, en taze sebze ve meyveleri seçiyoruz. Maliyet için kalite ve sağlıktan ödün vermiyoruz.

 

7.Paket ve Teslimat Bilgilerimi Değiştirebilir miyim?

Size özel kullanıcı adı ve şifreniz ile www.diyetkapimda.com adresinden yada 0850 441 3438 numaralı Hizmet Hattımızdan diyetisyenlerimize ulaşarak istediğiniz düzenlemeyi yapabilir paket, teslimat adresi vb. gibi bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

 

8.Tüm Öğünleri Almak Zorunda mıyım?

İstediğiniz ana ya da ara öğünü paketinizden çıkartıp kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Örneğin ofis çalışanlarına özel sadece öğle yemeği ve 1 ara öğünden oluşan ofis paketlerimizi de tercih edebilirsiniz. Detaylı bilgi için bize mutlaka ulaşın.

 

9.Paketimi Nasıl Muhafaza Edebilirim?​

Paketlerinizi özel kaplarında +4°C’de 48 saate kadar muhafaza edebilirsiniz.

 

10.Detoks Paketlerini Nasıl Tüketebilirim?

500 ml’lik 6 adet şişenizi üzerinde yazan şişe numarası sırasıyla 2,5 - 3 saat ara ile tüketebilir, şube diyetisyeninizden kullanım talimatlarını talep edebilirsiniz.