Üyelik Sözleşmesi
Üyelik Sözleşmesi

ÜYELİK SÖZLEŞMESİ

Lütfen aşağıdaki şart ve koşulları dikkatlice okuyunuz. Bu sözleşme ile birlikte İzelka Gıda San.Org.Tur.İth.İhr.San.Tic. A.Ş.’ye ait franchising bayilerin tamamı Diyet Kapımda markası ile anılacaktır. Verdiğiniz sipariş ile birlikte aşağıdaki koşulları kabul etmiş sayılırsınız.

 

SİPARİŞ

Diyet Kapımda sistemine 0850 441 34 38 numaralı Müşteri Hizmetleri veya www.diyetkapimda.com web sitesi aracılığı ile sistemimize kayıt olabilirsiniz. Çağrı merkezi ve ve internet sitesi harici oluşturulan kayıtlarda sorumluluk kabul edilmemektedir.

 

Sizlere daha doğru bir beslenme planı sunabilmemiz için ve özel günlerinizde kampanyalar düzenlemek adına, boy, kilo, yaş gibi kişisel verileriniz hakkında bilgilerinizi almaktayız. Alınan kişisel bilgileriniz üçüncü kişilerle paylaşılmamakta, yalnızca hizmete yönelik olarak alınmakta ve saklanmaktadır. Ödemenin tahsilatından en az 2 iş günü sonrasında aldığınız beslenme planı için başlatma talebinde bulunabilirsiniz. Bu işlemden sonra sahip olunan paketler 1 yıl süresince kullanılabilir olup bu süreden sonra bedel iadesi olmaksızın kullanılamaz. Diyet Kapımda kendi takdiri ile yeni siparişleri kabul etmeme hakkına sahiptir.

 

Sistemimize kaydolduğunuzda bize bildirdiğiniz bilgilerin doğruluğundan ve hedefinize yönelik seçtiğiniz beslenme planından (kilo vermek, sağlıklı beslenmek), beslenme biçiminden sorumluluk kabul etmeyiz. Biz Diyet Kapımda’dan satın aldığınız beslenme planınıza uygun olarak günlük kalori, karbonhidrat, protein ve yağ dağılımları seçtiğiniz kalori paketine göre hesaplanmış olan günlük menüler oluşturur ve size teslim ederiz.

 

PAKET SEÇİMİ

Diyet Kapımda sizlere birçok paket çeşitliliği sunar. Paketlerimiz bölümünden size uygun planı seçebilir ya da diyetisyenlerimiz ile görüşürek yardım alabilirsiniz. Paket seçimi sonrası hedeflediğiniz kiloya ulaşmanız konusu kişiden kişiye değişebileceği için garantili bir kilo verme ya da alma taahhütü verilmemektedir.

 

DİYETİSYEN TAVSİYESİ

Diyetisyenlerimiz günlük menülerinizi organize etmemize önderlik yapmaktadır. Diyetisyenlerimizin web sitemiz üzerinden e-mail yolu ile beslenmenizle ilgili tavsiye ve yönlendirmeleri özel sağlık problemlerinde dikkate alınmaması gereken, genel tavsiyelerdir. Bir sağlık sorununuz var ise veya sağlığınız hakkında endişeniz var ise lütfen en kısa zamanda diyetisyeninize veya doktorunuza danışın.

 

ÖDEME

Ödemelerinizi kredi kartı, havale veya bazı yemek kartları ile gerçekleştirebilirsiniz. Servisimize kayıt olduğunuzda sahip olduğunuz paketin toplam tutarı, en geç paketlerinizin başlama tarihinden 2 iş günü öncesinde saat 16:30’a kadar tahsil edilir. Bu süre içinde ücret tahsil edilemez, eksik tahsil edilir ya da güncel ödeme şeklinden farklı bir yöntem ile ödenir ise, Diyet Kapımda siparişi iptal etme veya değiştirme hakkına sahiptir.

Diyet Kapımda sisteminde özel besin tercihlerine uygun yemek üretimi yapılmamakta olup standart olarak aşağıdaki kaloriler ile belirtilen beslenme planlarının üretimi yapılmaktadır.

Slim Pack 1200 kcal, 1500 kcal, 2000 kcal

Fit Pack 1200 kcal, 1500 kcal , 2000 kcal 

Mother Pack 1200 kcal, 1500 kcal , 2000 kcal

Original Series Detox Pack

Black Series Detox Pack

5 Days Pack

Body Pack 2500-3000-3500-4000 kcal

Office Pack

Family Pack

65+ Pack

Veggie Pack

Dönemsel Paketler 

Bu beslenme planları aşağıdaki öğün alternatifleri ile servis edilmektedir.
Tam günlük program (Sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeği, 2 ara öğünü içermektedir.)
Sabah kahvaltısız program (Öğlen ve akşam yemeği, 2 ara öğünü içermektedir.)
Öğlensiz program (Sabah kahvaltısı, akşam yemeği, 2 ara öğünü içermektedir.)

Akşamsız program (Sabah kahvaltısı, öğlen yemeği, 2 ara öğünü içermektedir.)


Diyet Kapımda'dan aldığınız servisin fiyatı seçtiğiniz beslenme planına, belirlediğiniz kalori paketine, istediğiniz öğün alternatifine ve toplu olarak satın aldığınız gün sayısına göre değişiklik göstermektedir.

 

Eğer paketinize devam etmek istiyorsanız, paket bitiminde bizimle tekrar iletişime geçmeniz veya ilk siparişinizde size yollanan kullanıcı adı ve şifreniz ile www.diyetkapimda.com üzerinden veya 0850 441 34 38 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımız üzerinden yeni paket satın almanız gerekmektedir. Aksi takdirde devam etmek istemediğinizi varsayarız.
Fiyatlarımız önceden bildirmeksizin değişebilir. Hali hazırda sahip olduğunuz bir paket varsa, ek ücret ödemeniz gerekmez. Paketinizin bitiminden sonra alacağınız yeni paketlerde yeni tarife üzerinden ücretlendirilirsiniz.

 

Teslimat ve fatura adresleriniz farklı ise lütfen kaydınızı yaptırırken bize bildiriniz. 

Tüm fiyatlarımıza KDV dahildir.

 

TESLİMAT

Diyet Kapımda paketlerimiz iletişim bilgilerimizde bayilerimizi bulunduğu il sınırları dahilinde belirli ilçelere teslim edilir. Servis verdiğimiz ilçelerin listesini ilgili bayimizden ya da  0850 441 34 38 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan öğrenebilirsiniz. Paketlerinizin belirttiğiniz adrese teslim edilmesini istediğiniz saat dilimlerini bağlı bulunduğunuz ilin bayisi ile görüşerek siz belirlemelisiniz.

 

Diyet Kapımda 1 gün için satın aldığınız tüm öğünleri belirlediğiniz saat diliminde Tek bir taşıma kutusu, Kağıt Torba ya da Thermoform Çanta  içerisinde size teslim etmekle yükümlüdür. Diyet Kapımda teslimatlarını günde bir defa olacak şekilde organize eder. Haftasonu paketleriniz Cumartesi günü 2 ayrı peket halinde teslim edilir.

 

Siparişinizi teslim aldığınızda eksik öğün/ler olduğunu fark etmeniz durumunda, size paketinizi teslim eden kuryeye tutanak tutturmanız gerekmektedir.

 

Günlük teslimatlar sırasında seçmiş olduğunuz saat diliminde ve bildirmiş olduğunuz adreste paketinizi getiren kurye 5 dk. süresince size veya paketinizin teslim edilmesini bildirdiğiniz kişiye ulaşamaz ise paketleriniz Diyet Kapımda mutfağına geri getirilir. Geri gelen paketler aynı gün saat 18:00’a kadar Diyet Kapımda mutfağında hijyenik koşullarda muhafaza edilir. Bu süre içerisinde paketlerinizi kendi imkanlarınız ile Diyet Kapımda mutfağından teslim alabilirsiniz. Teslim alınmayan paketler saat 18.00 itibariyle Diyet Kapımda sorumluluğunda değildir.

 

Trafik, Motor kazası, Doğal Afet, Hava Şartlarının uygun olmaması gibi elde olmayan sebeplerden ötürü paketinizi teslim etmekte gecikme yaşanabilir. Bu durumda paketlerinizi normal teslimat saatinden en fazla 2 saat gecikmeli olarak teslimat bölgelerimiz dahilinde istediğiniz adrese yönlendiririz. Eğer bu süre 2 saati geçerse o günkü paketinizi 1 yıl içerisinde istediğiniz bir zaman kullanabilirsiniz. Size teslim edilecek paketin geç kaldığını teslimat saat diliminin bitmesinin ardından 30 dk. içerisinde haber vermediğiniz takdirde Diyet Kapımda olabilecek gecikme/aksaklıklardan sorumlu değildir.
 

KULLANIM

Ürünlerimiz sağlık açısından hijyenik ve özel koşullarda hazırlanıp, bakteri oluşumunu minimuma indirmek amacı ile soğutularak paketlenirler. Siz de öğünlerinizi buzdolabında muhafaza ediniz. Soğuk zincir ile size teslim edilen Diyet Kapımda yemeklerinin teslimattan sonra soğuk zincirini korumak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

 

Diyet Kapımda mutfağından çıkan hiçbir üründe koruyucu katkı maddeleri kullanılmadığından tüm ürünler günlük olarak taze ürünler kullanılarak hazırlanır. Lütfen size servis edilen ürünleri ısıtma talimatlarına uygun olarak ısıtınız ve en geç teslim aldığınız kutunun üzerinde yazan son kullanım tarihinde tüketiniz. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek herhangi bir problemden Diyet Kapımda sorumlu değildir.

 

GENEL

Ürünlerimizi size mükemmel bir halde ulaştırmaya özen gösteririz. Özel durumlarınızı gözetiriz fakat alerjik reaksiyon gösterebilecek gıdalara karşı sorumluluk siz müşterilerimiz aittir. Eğer eksik bir öğün gönderilirse, kuryemizden paketinizi teslim aldığınız sırada mutlaka tutanak tutmalısınız.
Teslimat anında paketin ezik olması, öğün ambalajlarının açık olması gibi herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında paketleri teslim eden kuryeye bilgi verilmesi ve konu ile ilgili tutanak tutulması gerekmektedir. Bu durumda kurye paketi Diyet Kapımda mutfağına geri getirir ve sorunlu olan öğünler için gerekli işlem yapılır. Gıda Mühendislerimiz gözetiminde, elimizde bulundurduğumuz şahit numuneler ile karşılaştırma ve yapılacak olan diğer değerlendirmelerden sonra, sorunun Diyet Kapımda’dan kaynaklandığı durumlarda;

1) İmkan dahilindeyse, sizin tercihleriniz doğrultusunda aynı gün içerisinde geçerli öğünler servis alanımız içerisindeki istediğiniz adrese teslim edilir.

2) Aksi takdirde 1 sene içerisinde istediğiniz günde sorunlu olan öğün/paketi kullanabilirsiniz.

 

Paketinizi teslim almanızın ardından öğünleriniz ile ilgili herhangi bir sorun olduğunu fark etmeniz durumunda konuyu en geç ertesi gün saat 10.00’a kadar  0850 441 34 38 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan yada bilgi@diyetkapimda.com mail adresimizden bildirmeniz gerekmektedir. Kendi imkanlarınız ile veya size ertesi gün gelen kurye ile sorunlu öğünleri Diyet Kapımda mutfağına geri yollamanız gerekli işlemlerin başlamasına yetecektir. Gıda Mühendislerimiz gözetiminde, elimizde bulundurduğumuz şahit numuneler ile karşılaştırmak ve yapılacak olan diğer değerlendirmelerden sonra, sorunun Diyet Kapımda’dan kaynaklandığı durumlarda;

1) İmkan dahilindeyse, sizin tercihleriniz doğrultusunda aynı gün içerisinde geçerli öğünler servis alanımız içerisindeki istediğiniz adrese teslim edilir.

2) Aksi takdirde 1 sene içerisinde istediğiniz günde sorunlu olan öğün/paketi kullanabilirsiniz.

 

İPTAL, ERTELEME, DEVRETME VE DEVAM ETME

Satın alınan Diyet Kapımda servisi ile ilgili diyetisyen ve üretim ekibimizin çalışmaları en az 2 iş günü öncesinden başlamaktadır. Üretim için gerekli olan malzemelerin alımı en az 2 iş günü öncesinden yapıldığından sahip olunan paketler iptal edilip ücret iadesi yapılamasa da kalan paketler devredilebilir veya kullanımı daha sonraki bir tarihe ertelenebilir.

 

Sahip olunan paketler ödeme işlemi tamamlandıktan sonra 1 yıl içerisinde kullanılabilir. Her türlü erteleme isteğinin en az 2 iş günü öncesinden saat 16:30’a kadar 0850 441 34 38 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan haber verilmesi, teyidinin alınması veya www.diyetkapimda.com’dan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak online olarak ilgili işlemin yapılması gerekmektedir. aksi takdirde erteleme/düzenleme gerçekleştirilemez. aynı şekilde, dondurulan paketlere devam etmek için 2 iş günü öncesinden en geç 16:30’a kadar  0850 441 34 38 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan haber verilmesi, teyidinin alınması veya www.diyetkapimda.com web sitemize kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak ilgili işlemin yapılması gerekmektedir.

 

Adres ve teslimat saati değişiklikleri için 1 iş günü öncesinden en geç saat 16:30’a kadar değişikliğin  0850 441 34 38 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan bildirilmesi, teyidinin alınması veya www.diyetkapimda.com web sitemizden kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak ilgili işlemin online olarak yapılması yeterlidir.

 

Menülerin devredilen kişiye uygun hale getirilmesi için en az 2 iş gününe ihtiyacımız vardır. Devir işleminin sağlıklı olması için en az 2 iş günü öncesinden en geç 16:30’a kadar haber veriniz. Aksi takdirde menüler önceki paket sahibinin günlük kalori belirlemesine göre gönderilecektir.

 

Tarih değişikliklerinizde en az 2 iş günü öncesinden en geç 16:30’a kadar, teslimat saat ve adres değişiklikleriniz için en az 1 iş günü öncesinden en geç saat 16:30’a kadar ilgili işlemleri yapıyor olmanız işleminizin gerçekleşmesi için zorunludur.

 

Paketleriniz ile ilgili taleplerinizi bize e-posta yolu ile iletmeniz durumunda 30 dk içerisinde bizden yazılı geri dönüş almamanız durumunda teknik aksaklık dolayısıyla e-postanızın elimize ulaşmamış olma ihtimali ile  0850 441 34 38 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Teknik sebepler ile elimize ulaşmayan taleplerinizin yerine getirilmemesinden Diyet Kapımda sorumlu değildir. Diyet Kapımda sistemi yapılan tüm düzenlemeleri e-posta yolu ile size iletmektedir. Konfirmasyon bilgisi alınmamış işlemler sizin sorumluluğunuzdadır. Sistemde yapılan düzenlemelerin e-posta yolu ile size gelmesinin ardından bu e-postayı kontrol etmek ve hata var ise bunların düzeltilmesini talep etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Tüm değişikliklerin 16:30’a kadar yapılmış olması gerektiğini hatırlatırız.

 

İade durumu söz konusu olursa teslim edilmeyen ürünlerden üretim bandına girmemiş olanların bedelleri hesaplanacak; bu bedelden, önce varsa uygulanan indirim farkı tutarı ve ardından %30 kesinti yapılarak kalan kısmı müşteriye iade edilecektir

 

ÜYELİK SÖZLEŞMESİNDE DEĞİŞİKLİK

Diyet Kapımda herhangi bir zaman bu koşul ve şartların herhangi birinde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu değişikliklerin tümü web sitesinde yayınlanacak veya günlük Diyet Kapımda paketiniz içerisinde size teslim edilecektir. Eğer bu değişiklikler yapıldıktan sonra, Diyet Kapımda’dan sipariş verirseniz yapılan bu değişiklikleri bağlayıcı olarak kabul etmiş sayılırsınız.


WEB SİTESİ VE YAYINLARIN KULLANIMI

Web sitemizdeki herhangi bir içeriğin (Bilgilerin, tariflerin, menülerin, metin ve grafiklerin, yazılımların, tümü veya bir kısmının) izinsiz kopyalanması veya yayınlanması yasaktır. Sipariş vermek, ürünlerin kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olmak veya tavsiye etmek amacıyla, yazdırmak veya başka bir yere kopyalamak bir problem teşkil etmez. Ancak, herhangi başka bir amaçla Diyet Kapımda’dan yazılı izne sahip olmaksızın kopyalamak, değiştirmek ve başka kaynaklara iletmek yasaktır. “Diyet Kapımda” tescilli olarak bizim markamızın adıdır ve bu isim başka bir amaçla kullanılamaz.
 

KANUN VE YARGILAMA SEÇİMİ

Bu koşul ve şartlardaki tüm maddeler Türk Kanunlarına uygundur. Web sitesi kullanımı ve Diyet Kapımda’dan alışveriş ile ilgili taraflar arasında doğacak herhangi bir anlaşmazlıkta İzmir(Merkez) mahkemeleri bağımsız yargılama ve karar verme hakkına sahiptir.

 

GENEL HÜKÜMLER

Herhangi bir yükümlülüğümüzde oluşan gecikme ve hataların kontrolü elimizde olmadığı veya bilinçli olarak yapılmadığı sürece bu gecikme ve hatalardan Diyet Kapımda sorumlu tutulamaz. Bu koşul ve şartlar, Diyet Kapımda ve sizin aranızdaki anlaşmanın tümüdür ve daha önceki herhangi bir anlaşmayı geçersiz kabul eder.

 

GİZLİLİK POLİTİKASI

Diyet Kapımda için size ihtiyaç duyduğunuz servisi sağlayabilmek için kişisel bilgilerinize sahip olmak önemli ve gereklidir. Adınız, telefon numaralarınız, adresiniz gibi bilgilerin dışında, sağlıklı beslenmenizi sağlayabilmek için gerekli olan birçok bilgi de size sorulur. Yenilik ve kampanyalarımızı size duyurabilmek için de iletişim bilgilerinizden faydalanırız. Eğer kampanyalarımızdan haberdar olmak istemiyorsanız bunu bize bildirmeniz yeterlidir. Zaman zaman üyelerimizi daha iyi tanımak ve sistemimizi geliştirmek için size bir takım anketler ve sorular yöneltebiliriz. Kendi isteğiniz doğrultusunda bize yardımcı olabilirsiniz. Bilgilerinizin tümü sizin izninizle alınır. Bilgileriniz asla başka kurum ve kişilerle paylaşılmaz.
Kredi kartı ve diğer bilgiler:
Ödemenizi kredi kartı ile gerçekleştirmek için kredi kartınızın numarası, son kullanma tarihi ve CSV numarasına ihtiyaç duyarız. Bu bilgiler hiçbir şekilde Diyet Kapımda tarafından kaydedilmez. Faturanızı kesmek için ihtiyaç duyduğumuz fatura adresiniz, TC kimlik numaranız, vergi daireniz ve numaranız hiç kimseyle veya kurumla paylaşılmaz.


Not: Diyet Kapımda 1 Ocak, Pazar günleri, resmi tatiller ve bayramlar hariç, yılın kalan tüm günlerinde yemek servisi vermektedir. Diyet Kapımda, kendi ihtiyaçları dahilinde farklı günlerde 2 iş günü öncesinden üyelerine haber vermek koşuluyla servis vermeme hakkına sahiptir.